زنان در انقلاب اسلامی

زن و پرچم ایران زن و پرچم ایران

زنان در انقلاب اسلامی مطلب ویژه

 خانواده مهمترین نهادی است که از ابتدای خلقت بشر تا کنون وجود داشته، انسان ها در خانواده متولد میشوند و از همان جا تمام نیازهایشان را بر آورده میکنند. این نیازها ابتدا به خوراک نگهداری و پوشاک محدود میشوند اما به تدریج با بزرگتر شدن فرزند بزرگ میشوند، هر انسانی نیاز به محیطی دارد که در آن احساس امنیت کند. احساس کند به نیازهایش توجه میشود. خانواده کانون ارتباط هر انسانی با جامعه اش است، اما خود این خانواده هم خوارک خود را از جامعه ای دریافت میکند که در آن حضور دارد یعنی به صورتی کاملا غیر ارادی خانواده در ساختاری قرار دارد که همان ساختار بر همه ارکانش حکمفرما است. زن و مرد خانواده را شکل میدهند و فرزندی که در آینده به آن ها اضافه میشود خانواده را کامل میکند.

مرد به عنوان سرپرست خانواده موظف است برای آسایش و رفاه همسر و فرزندانش تلاش کند و زن نیز به عنوان محور کانون خانواده باید به زندگی خانوادگی گرما و انرژی ببخشد.وقتی آیات قرآن و روایات پیامبر و اهل بیتش را مورد بررسی قرار می دهیم متوجه می شویم که زن دارای جایگاه ویژه و نورانی است. در اسلام زندگی خانوادگی حضرت زهرا(س) بهترین شاخص سبک زندگی اسلامی زن مسلمان معرفی شده است. علاوه بر این، در جمهوری اسلامی ایران، دیدگاه اسلام درخصوص اهمیت جایگاه، منزلت و کارکردهای خانواده متعادل و آرمانی مورد نظر قرار گرفته است.در این زمینه، ارتقای امنیت و تأمین نیازهای مادی، معنوی و مصونیت بخشی خانواده، تأمین نیازهای مادی، معنوی و عاطفی فرزندان در خانواده،تامین و بهبود سلامت روحی، جسمی و اجتماعی زنان در مراحل مختلف زندگی، تقویت شخصیت و جایگاه واقعی زن و مرد به عنوان پدر و مادر و همسر در خانواده مورد توجه جدی قرار گرفته است.چرا که این محورها از جمله عوامل تقویت بنیان خانواده است.
قرآن در سوره مبارکه نساء می فرماید: "مردان سرپرست و نگهبان زنانند، به خاطر برتری هایی که از اموال ایشان میکنند." این آیه و نظایر آن هرگز دلیل و نشانه برتری انسانی و فضیلت معنوی مرد بر زن نیست. آنچه در باب تفاوت افراد بیان شده این است که اولاً باید زندگی به نحو مطلوب اداره شود، ثانیا تا هماهنگی بین افراد و طبقات ایجاد نگردد، زندگی خوبی اداره نمی شود. مدیریت مرد در خانه، همانند مدیریت در جامعه، از اسباب تقدم معنوی و برتری در انسانیت نیست، بلکه تنها یک مسئولیت اجرایی است. از سوی دیگر، حمایت از تشکیل و تحکیم نهاد خانواده و پیشگیری از انحلال و فروپاشی آن، ارتقاء سطح فرهنگی اعضاء خانواده به منظور ایفای نقش اساسی در فرهنگ سازی و اصلاح جامعه، و زدودن باورهای غلط درمورد حقوق و وظایف اعضاء خانواده، از دیگر برنامه های مورد نظر در جمهوری اسلامی برای حفظ خانواده است.
گسترش و تعمیق فرهنگ اصیل اسلامی در خانواده جهت تربیت نسل سالم، با ایمان و مسئولیت پذیر در قبال خود، خانواده و جامعه، ایمن سازی خانواده از آسیب و بحران های اجتماعی و حمایت از خانواده های آسیب دیده، از دیگر اهداف سیاستگذاری در سبک زندگی اسلامی – ایرانی در جهت تحکیم بنیانهای خانواده است.
خانم باربارا گری در مورد مقام زن در ایران طی سفری میگوید: "من پیش از سفر به ایران برداشت های نادرستی درباره این کشور داشتم که عمده آن بدلیل تاثیرات منفی رسانه های غربی بود.پیش از سفر به ایران دوستانم می گفتند سفر به آنجا برای زن کار بسیار خطرناکی است و تعداد زیادی از آن ها با تعجب به گفته هایم درباره سفر به ایران گوش میکردند و خود من هم تصور یک سفر پر مخاطره و مواجهه با انواع خطرات را در سر داشتم.
به محض ورود به ایران تمام این تصورات دریک لحظه دود شد و به هوا رفت. تصور می
کردم بعنوان یک زن با ناملایمات زیادی در ایران روبه رو خواهم شد، در حالی که پس از ورود باور کردم تمام این ذهنیات باطل و پوچ است و متاثر از تصویر های سیاهی است که تعداد زیادی از رسانه ها در طول سال های زیاد برایمان از ایران تصویر کرده اند.
تصور من این بود که زنان در ایران از هیچ حقی برخوردار نیستند و همانند دوران رنسانس و انگیزیسیون، زن ها اسیر و برده اند در حالی که واقعیت اساسا مخالف با این باور بود.
زن های ایرانی متمدن، فرهیخته و بسیار کار آمد اند که در تعداد زیادی از عرصه ها حضوری بارز دارند. خود من با چند خانم ایرانی فعال در عرصه های اجتماعی صحبت کردم برایم بسیار جالب بود که زنان ایرانی در دوران بعد از انقلاب و برقراری جمهوری اسلامی حتی بیشتر از همتایان اروپایی به دانشگاه می روند و تحصیلات عالیه دارند. تعداد زیادی از خانم های ایرانی در دانشگاهها فعالیت میکنند، تدریس می کنند و مناصب عالیه دارند.
بعنوان فردی تحصیل کرده این زنان را ستایش میکنم و قصد دارم دراین زمینه تحقیقات گسترده ای را شروع کنم و واقعیت را برای دنیای غرب بازگو کنم.
واقعا احساس تاسف میکنم که چگونه رسانه های ما توانسته اند با دروغ پردازی و خیال پردازی این همه ی ذهن مارا نسبت به سایر مردم و ملل خدشه دار کرده و به جای بیان حقایق برای ما داستان های بی سر و ته وهزار و یک شب می گویند.
تعداد زیادی از رسانه ها تنها با الهام گرفتن از سیاسی پردازی ها و به قصد مخالفت با انقلاب اسلامی و حکومت ایران موقعیت زنان را دور از شان انسانی به تصویر می کشند، درحالی که فقط با مقایسه عکس های دو برهه تاریخی پیش از انقلاب و بعد از انقلاب پیشرفت های انسانی، علمی و اجتماعی زنان ایران را در دوران پس از انقلاب میتوان شاهد بود.
برای من بسیار جالب بود که زنان ایرانی بعد از انقلاب بیش ازهمه زنان جهان به تحصیلات و فعالیت در محیط اجتماعی تمایل نشان میدهند در حالیکه در غرب عنوان میشود زنان ایرانی از تمامی حقوق محرومند."

 

 

خلاصه مقاله کد A253347از وبسایت آفتاب

  

 

نویسنده

 ذبیح الله حسینی (کارشناس مذهبی)

ذبیح الله حسینی (کارشناس مذهبی)

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.