عید فطر

عید فطر

توسط / اهل بیت / شنبه, 03 خرداد 1399 23:55

قدر و منزلت عید فطر بر هیچ مسلمانی پوشیده نیست، رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) دراین‌باره می فرماید:

" فطر، هدیه ای است که از سوی خدا به مردان و زنان امتم داده شده و خداوند متعال چنین هدیه ای را پیش از من به هیچ کس نداده است"

آری، عید سعید فطر برای مسلمانان، هدیه ای آسمانی بود که در سال دوم هجرت به آنها عطا گردید. در این سال، پرداخت زکات فطره و برگزاری نماز عید بر مسلمانان واجب شد که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) باعنایت خاصی به آن پرداختند و همواره به اصحاب خود توصیه می کردند که این روز را عزیز و گرامی بدارند.

 

مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای، درباره اهمیت والای عید سعید فطر فرمودند: "خدای متعال مراسم باعظمت این ماه را این گونه مقرر فرموده است که به آسانی و سادگی پایان نپذیرد. در پایان این ماه که ماه عبادت است، روزی را قرار داده است که روز عید باشد، روز اجتماع باشد، روز بزرگی باشد. برادران مسلمان به هم تهنیت بگویند. موفقیت های ماه رمضان را قدر بدانند. میان خود و خدا محاسبه کنند و آنچه راکه در این ماه شریف، ذخیره آنها شده است، برای خودشان حفظ کنند.آن روز، روز عید فطر است. روز عید فطر هم اگر چه عید است، اما روز عبادت و توسل و تذکر و تقرب به خداست. با نماز شروع می شود و با دعا و توسل و ذکر پایان می پذیرد. این روز را قدر بدانید. ذخیره تقوا را مغتنم بشمارید و عید فطر را بزرگ بدانید."

عید فطر

 

عید فطر، روزی است که همه مسلمانان جهان در کنار یکدیگر به نماز می ایستند و نمادی از وحدت مسلمانان است، وحدتی که سبب ذلت و ناامیدی شیطان و نیز خواری استکبار و دشمنان اسلام می شود. آنها با دیدن صف های به هم پیوسته مسلمانان در نماز عید فطر، می فهمند که دیگر جایی برای آنان نخواهد بود و نمی توانند اهداف شوم خود را در جوامع اسلامی پیاده کنند.

یکی از مهمترین نمادهای نماز عید فطر، وحدت و یکپارچگی بین تمام ملل اسلامی و امت اسلام است. نماز مشترک همه‌ی مسلمین در روزی خاص، روز فجری که از پس روزهای صبر و صبوری دیدگان و دل انسانها را روشن می کند.

تاریخی ترین و مهمترین نماز عید فطری که در سال‌های اخیر اقامه شده است، نماز منسجم عید فطر سال 57 است، که نقطه‌ی آغاز حرکت منسجم و همگانی بزرگترین انقلابِ بعد از اسلام را کلید زد. 13 شهریور 57، نماز عید فطر به امامت آیت الله مفتح در تپه‌های قیطریه اقامه شد و بعد از آن عظیم‌ترین راهپیمایی انقلابی از قیطریه تا راه آهن تهران شکل گرفت.

عید فطر

ابتکار عمل و سازماندهی مناسب شهید باهنر و شهید مفتح در آن دوران حساس تاریخی، دلهای مومنین را به هم نزدیک کرد و بلندترین صدای اعتراض مردمی به وضع موجود جامعه‌ی آن روز را به گوش رژیم رساند. این وحدت و همدلی از آثار و برکات نماز عید فطر بود و در همان نماز قرار راهپیمایی 16 شهریور گذاشته شد و بعد نوبت به جمعه ی‌ سیاه و کشتار خونین 17 شهریور رسید و این روز شریف، نقطه‌ی حیات انقلاب و مرگ سلسله شاهنشاهی ایران بود.

عید فطر امسال اما متفاوت تر از هر سال است، بیماری همه‌گیر و واگیردار کرونا شاید بین ما فاصله گذاشته باشد، اما دلهایمان به برکت عید فطر به هم نزدیک است.

رمضان رفت الهی برکاتش نرود

فرصت خوب دعا و صلواتش نرود

ماه پر فیض خدا میل به رفتن دارد

ای خدا کاش ز دستم حسناتش نرود

 

عیدتان مبارک و التماس دعا

 

برچسب

نویسنده

 ذبیح الله حسینی (کارشناس مذهبی)

ذبیح الله حسینی (کارشناس مذهبی)

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.