مسابقه بصیرت

با سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان موسسه اسوه
به منظور حمایت و گرامیداشت حرکت عظیم مردم ولایتمدار ایران که در 9 دی ماه سال 88 انجام شده، موسسه اسوه اقدام به برگزاری مسابقه بزرگ بصیرت نموده است.
علاقمندان میتوانند با مطالعه متنی که در سایت موسسه اسوه قرار داده شده است به سوالات داخل سایت پرس لاین به مدت 9 روز پاسخ دهند.
به 5 نفر از شرکت کنندگان که به تمامی سوالات پاسخ صحیح داده اند،از طرف موسسه هدیه ای اعطا میگردد.

متن مسابقه 9 دی سال 1398

فتنه 88

رهبر معظم انقلاب اسلامی از فتنه 88به عنوان یک بیمار یاد کرده و در نشست با اعضای ستاد 9 دی قریب به این مضمون فرمودند که فتنه 88 تنها آن چیزی نبود که در خیابان دیده شد. این فتنه مقدمات فراوانی داشت. اهداف خطرناکی داشت. یک بیماری بود که با اقدامات وحرکات امنیتی هم نمی توانستیم آن را درمان کنیم. این وضعیت یک حرکت عظیم مردمی نیاز داشت.

تشبیه فتنه 88 به یک بیماری وآن هم بیماری مزمن وخطرناک از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بیانگر عمق فتنه وپیچیدگی توطئه ای بود که سال ها برای طراحی وعملیاتی کردن آن تلاش شده بود و در نهایت این توطئه بزرگ وپیچیده در بستر انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اجرا شد. اگر حرکت عظیم مردمی در نهم دی ماه سال 88 را حرکت موفق برای درمان این بیماری بدانیم، بخشی از شناخت زمینه ها و علل شکل گیری حماسه 9دی در گرو شناخت این بیماری می باشد، اما نکته ای که باید در نظر داشت توجه به این نوع بیماری است. در واقع فتنه 88 نه یک بیماری ساده، بلکه محصولی از ترکیب چند بیماری بود که عوارض آن پس از انتخابات 22 خرداد سال 1388 آشکارا ملاحظه شد. بررسی وتحلیل مجموعه حوادث تلخ و ناگوار پس از انتخابات در کشور که چالش های امنیتی را برای نظام اسلامی به همراه داشت و امنیت ملی را نیز در معرض تهدید قرار داد، نشان میدهد چالشگران نظام اسلامی با ترکیبی عجیب وحیرت انگیز با انگیزه ها، گرایشات و سوابق سیاسی-فکری غیر همسو در گذشته، جبهه واحدی را علیه نظام اسلامی شکل داده وتحت عنوان مردم به دنبال رسیدن به مقاصد شوم خود هستند. در این جبهه معارض با انقلاب و نظام اسلامی چند حلقه قابل ملاحظه و مطالعه است.

 • عناصر میدانی و کف خیابانی شامل افراد بی بصیرت وفریب خورده تا تمامی جریان های ضدانقلابی شناسنامه دار و یا بدون شناسنامه از قبیل سلطنت طلبان، منافقین، گروه های چپ مارکسیستی، ملی گراها ولیبرال های غربگرا، بهایی ها وخانواده های معدومین، شیطان پرست ها و....
 • بازیگران داخلی به صورت دو لایه آشکار و پنهان در پشت صحنه، شامل احزاب و گروه های دوم خردادی و برخی از شخصیت های با سوابق بارز انقلابی که هر کدام به دلیلی با فتنه گران همراه شدند.
 • بازیگران خارجی اعم از دشمنان شناخته شده مثل آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی به همراه ضد انقلابیون خارج نشین، قرار گرفتن افرادی چون موسوی، خاتمی وکروبی در کنار دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی ومقابله آنان با نظام اسلامی حکایت از پیدایی یک بیماری در جامعه اسلامی می کند. در واقع آشکار شدن این جبهه با مختصات مذکور به عنوان یک جبهه معارض وچالش ساز با هدف بر اندازی نظامی که از نظر حضرت امام خمینی(ره) حفظ آن از اوجاب واجبات است، نشان میدهد که چگونه نظام اسلامی وجامعه اسلامی دچار بیماری شده است.

فضای غبار آلود، همان فتنه است فتنه معنایش این است که یک عده ای بیایند با ظاهر دوست وباطن دشمن وارد میدان شوند. فضا را غبار آلود کنند؛ در این فضای غبار آلود، دشمن صریح بتواند چهره خودش را پنهان کند وارد میدان شود وضربه بزند.(مقام معظم رهبری)

وقتی مردم بیدار بودند

یکی از قوی ترین نیرو ها در جهان بی شک نیروی اعتقادات مذهبی است که مقابله مستقیم با آن یقینا عملی نیست وبه همین خاطر است که کارهای فرهنگی علیه اعتقادات مذهبی همیشه به صورت غیر مستقیم صورت می گیرد. ملموس ترین نمونه های آن را در کشورهای آمریکا و انگلیس و...انجام میشود وآنها با چهره ای زیبا و دین دار وارد می شوند وبا آن لباس ضربه را وارد میکنند. اما شاید غیر کارشناسی ترین وسطحی ترین حمله فرهنگی از سوی کشورهای غربی(از جمله انگلیس) بود که در فتنه 88 اعمال شد. آنها به طور مستقیم به دسته جات عزاداری، تکیه ها، مساجد وبیرق ها و... حمله کردند ومثل اینکه نیروی قوی مذهبی ایرانیان را درست درک نکرده بودند وهمان روز با خشم عزاداران مواجه شدند ولی نتوانستند آن را در نطفه خفه کنند واین خشم فراگیر شد و در 9 دی ماه وبا حضور میلیونی اقشار مختلف مردم با عقاید سیاسی مختلف بر آنها نواخته شد.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

«همانگونه که در ابتدای انقلاب، محرم به کمک مردم آمد وامام خمینی(ره)  فرمود خون بر شمشیر پیروز است. در قضایای 9 دی هم، عاشورا به کمک ملت آمد و حماسه بزرگ وماندگاری را خلق کرد.»

 

فراموش نمی کنیم:

 • هتک حرمت عاشورا و پرچم عزای امام حسین (ع)
 • به آتش کشیدن مساجد و حمله به نمازگزاران
 • جسارت و بی احترامی به عکس امام عزیزمان
 • شعارهای علیه رهبری و اصل ولایت فقیه
 • دروغ بزرگ تقلب و تهمت های ناروا به نظام
 • قانون شکنی مدعیان قانون مداری
 • سکوت برخی بزرگان و خیانت خواص
 • تحمل خسارت های اقتصادی وسیاسی به کشور
 • امیدوار کردن آمریکا و اسرائیل
 • حمایت صریح اوباما و نتانیاهو از فتنه گران
 • تخریب حماسه 85 درصدی حضور مردم در انتخابات
 • نامه بدون سلام و وسلام
 • مردود شدن سکوت خواص و کمک آنها به فتنه گران

 

9 دی از زبان رهبر انقلاب اسلامی:

روز نهم دی در تاریخ ماند. این جمله رهبر انقلاب اسلامی است. ایشان فتنه 88 را حاصل برنامه‌ریزی چندین ساله‌ی دشمنان و در ادامه‌ی قضایایی چون فتنه‌ی سال 78 تحلیل میکنند و راه‌حل علاج آن را حرکت عظیم مردمی همانند آنچه در 9 دی سال 88 اتفاق افتاد می‌دانند. از نگاه رهبر انقلاب روح دیانت حاکم بر دلهای مردم و توجه به فرهنگ عاشورا از خصوصیات مشترک حماسه‌ی 9 دی و حوادث دوران پیروزی انقلاب اسلامی است.

آیت الله خامنه ای حرکت 9 دی را عامل در هم پیچیده‌شدن بساط فتنه و فتنه‌گران و حادثه ای ماندنی در تاریخ معرفی می‌کنند.

 

آنچه در ادامه می‌آید گزیده‌ای از «روایت تاریخی حماسه 9 دی» در بیانات رهبر انقلاب اسلامی است:

برنامه‌ریزی ده ساله دشمن برای فروپاشی نظام اسلامی در سال 78 و 88

دشمنان ما تصور میکردند با رحلت امام، آغاز فروپاشی این نظام مقدس کلید زده خواهد شد. آنها خیال میکردند امام که رفت، بتدریج این شعله خاموش خواهد شد، این چراغ خاموش خواهد شد. بعد، مراسم تشییع جنازه‌ی امام، آن احساسات مردم، آن حرکت عظیم مردم در حمایت از کاری که خبرگان کردند، اینها را مایوس کرد. یک برنامه‌ریزی ده ساله کردند - این تحلیل من است، این به معنای اطلاع نیست؛ تحلیلی است که قرائن آن را برای ما اثبات میکند - ده سال بعد امیدوار بودند که نتیجه بدهد. سال 78 که آن حوادث پیش آمد، آن کسی که این حوادث را خنثی کرد، مردم بودند. روز بیست و سوم تیر سال 78 مردم آمدند در خیابانها، توطئه‌ی دشمن را که سالها برایش برنامه‌ریزی کرده بودند، در یک روز باطل کردند. آن روز گذشت. موج دوم، باز یک برنامه‌ریزی ده‌ساله بود تا سال 88 . به نظرشان فرصتی به دست می‌آمد. به خیال خودشان زمینه‌ها را آماده کرده بودند. مطالباتی هم مردم داشتند - مردمی که وابسته‌ی به نظامند، وفادار به نظامند - فکر کردند از این مطالبات بتوانند استفاده کنند؛ لذا آن قضایای سال 88 به وجود آمد. دو سه ماه تهران را متلاطم کردند - البته فقط تهران را - دو سه ماه توانستند دلها و ذهنها را به خودشان مشغول کنند. اینجا هم مردم آمدند توی میدان. بعد از آنکه باطنها ظاهر شد، در روز قدس مردم دیدند که اینها حرف دلشان چیست، در روز عاشورا فهمیدند که اینها عمق خواسته‌هاشان تا کجاست، مردم عزیز ما به میدان آمدند و حماسه‌ی نه دی را به راه انداختند. نه فقط در تهران، بلکه در سراسر کشور، میلیونها نفر در روز نهم دی، بعد هم بلافاصله در بیست و دوی بهمن آمدند توی میدان، غائله را ختم کردند. این، هنر مردم است. درود به مردم ایران. درود به ملت مومن و مبارز و بصیر و آگاه ایران. ان‌شاالله به توفیق الهی، مردم همین راه را و همین خط را و همین آرمان را و همین عزم و همت را تا آخر ادامه خواهند داد.

 

 

 

حضور پرشور مردم؛ عامل شکست فتنه هجدهم تیر و فتنه 88

در فتنه‌ی هجدهم تیر، پنج روز بعد از اینکه فتنه‌گران فتنه‌ی خود را شروع کردند، مردم آن حرکت عظیم 23 تیر را، نه فقط در تهران، بلکه در سایر شهرها به راه انداختند. در فتنه‌ی 88، دو روز بعد از حوادث عاشورا، آن قضیه‌ی عظیم نهم دی به راه افتاد. همان وقت بعضی از ناظران خارجی که از نزدیک دیده بودند، در مطبوعات غربی نوشتند و ما دیدیم، که گفته بودند آنچه در نهم دی در ایران پیش آمد، جز در تشییع جنازه‌ی امام، چنین اجتماعی، چنین شوری دیده نشده بود. این را مردم کردند. حضور مردم اینجوری است.

روح دیانت حاکم بر مردم؛ نقطه مشترک 9 دی و حضور مردم در سال 57

در قضیه‌ی 9 دی سال 88 یک نکته اساسی است و آن نکته برمیگردد به هویت انقلاب و ماهیت انقلاب. یعنی همان روحی که حاکم بود بر اصل انقلاب ما و آن حضور عظیم بی‌نظیر تاریخی در سال 57، همان روح در ماجرای 9 دی نشان داده شد؛ کمااینکه در قضایای گوناگون دیگر هم نشان داده شده، لیکن در 9 دی به شکل بارزی نشان داده شد؛ به طوری که جای انکار و تردید و تامل برای هیچ کس از بدخواهان و دوستان و دشمنان و دیگران باقی نگذارد. آن روح چه بود؟ روح دیانت حاکم بر دلهای مردم بود. 

توجه به فرهنگ عاشورا؛ خصوصیت مشترک 9 دی و حوادث اول انقلاب

یکی از خصوصیات دیگری که در حادثه‌ی 9 دی هست، که باز آن را کاملا به حوادث انقلاب نزدیک میکند، مسئله‌ی عاشوراست. یعنی در حوادث اول انقلاب هم محرم پیش آمد و امام آن نکته‌ی عظیم عجیب تاریخی را بیان کردند: «ماهی که خون بر شمشیر پیروز است». این حرف کوچکی نیست: پیروزی خون بر شمشیر. ماها عادت کرده‌ایم، این حرفها را هی تکرار میکنیم؛ اما عمقش گاهی از یادمان میرود. خون بر شمشیر پیروز میشود، مظلوم بر ظالم فائق می‌آید، کشته بر کشنده فائق می‌آید؛ این همان چیزی است که در عاشورا پیش آمد. امام این را در محرم سال 57 مطرح کردند، در قضیه‌ی 9 دی هم باز پای امام حسین در میان بود، پای عاشورا در میان بود. اگر آن حرکات سخیف و در واقع گریه‌آور از سوی این گروه‌های ایضا سخیف، در عاشورا پیش نمی‌آمد، این حرکت عظیم و این تحرک عمومی مردم معلوم نبود به این شکل به وجود بیاید. اینجا هم پای عاشورا در میان بود.

موضع‌گیری صریح در مقابل اهانت به امام حسین(ع)؛ نشانه روشن‌بینی مردم

می‌بینید مردم پایبندی‌شان به مسائل دینی و ارزشهای معنوی بیشتر شده است. کی در کشور ما این همه جوان در مراسم معنوی شرکت میکردند؛ در مراسم عبادی ماه رمضان، در روز عید فطر؟ این اجتماعات عظیم، این روشن‌بینی مردم در زمینه‌ی مسائل سیاسی سابقه نداشته است. بعد از اهانتی که در روز عاشورای سال 88 به وسیله‌ی یک عده تحریک شده نسبت به امام حسین انجام گرفت، دو روز فاصله نشد که مردم در روز 9 دی توی خیابانها آمدند و موضع صریح خودشان را علنی ابراز کردند. دستهای دشمن و تبلیغات دشمن نه فقط نتوانسته مردم را از احساسات دینی عقب بنشاند، بلکه روزبه‌روز این احساسات تندتر و این معرفت عمیق‌تر شده است.

 

فرازهایی از سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در مورد 9 دی سال 88 را می‌خوانید:  

ماهیت فتنه فراتر از تغییر نظام بود/ هدف فتنه نابودی کشور و ملت بود

 • ماهیت و ریشه‌های فتنه 88 باید مورد مطالعه و مداقّه قرار گیرد و به ویژه این مسأله باید دقیقاً مورد بررسی قرار گیر که اگر 9 دی رخ نمی‌داد این فتنه در دراز مدت به کجاها می‌توانست برسد. فتنه اصلاً نمی‌خواست در حدّ و اندازه‌های تظاهرات خیابانی و ابطال انتخابات و حتی تغییر نظام محدود شود. این فتنه داشت مسیری را طی می‌کرد که به چیزی شبیه وضعیت سوریه و عراق فعلی، یعنی حرکت‌های تروریستی گسترده با هدف تجزیۀ مملکت در حد نابودی، منجر شود. غیر از این مسیری که امروز می‌بینیم در برخی کشورها دنبال می‌شود، اصلاً راه دیگری برای آیندۀ فتنه وجود نداشته است. مردم باید این را بدانند تا قدر معجزۀ 9 دی را بیشتر درک کنند و قدر کاری که خودشان انجام دادند را بیشتر بفهمند.
 • حماسۀ 9 دی را مردم آفریدند؛ این حرکت واقعاً خودجوش بود و در واقع یک انفجار مردمی علیه ناامنی‌هایی بود که فتنه‌گران داشتند ایجاد می‌کردند. همین مسجد لولاگر یک نمونۀ کوچکی از آن ناامنی‌هایی بود که هیچ منطقی نداشت ولی یک عده‌ای داشتند این ناامنی‌ها را زمینه‌سازی می‌کردند.

درک آیندۀ فتنه، ماهیت فتنه را نشان می‌دهد/ فتنه‌ای که اینجا شکل گرفت به نوع دیگری در عراق و سوریه پی‌ریزی شد

 • درک دقیق آیندۀ فتنه، ماهیت فتنه را به ما نشان می‌دهد، و امروز ما داریم در کشورهایی مثل عراق و سوریه می‌بینیم که چگونه محقق شده است. یعنی این فتنه‌ای که در اینجا شکل گرفت، به یک نوع دیگری در آنجا پی‌ریزی شد و به نتیجه رسید که تجزیه‌طلبی و خارج شدن کنترل اوضاع امنیتی کشورهای همسایه منجر شد؛ چیزی که دقیقاً خواست مستکبران است. 
 • قدرت‌های زورگویی که پشت سر فتنه بودند، و آدم‌های آنها از سفارتخانه‌ها به وسط میدان می‌آمدند و فعالیت می‌کردند –در صورت موفقیت- حتماً اولین گروهی که از بین می‌بردند، همان کسانی بودند که فتنه‌گری کرده بودند یا زمینۀ فتنه را فراهم کرده بودند. آنها نمی‌آمدند مملکت را دو دستی تقدیم فتنه‌گران کنند و خودشان کنار بکشند. آنها فقط نابودی ملت ما و تجزیۀ کشور را می‌خواهند و خودشان هم گفته بودند که باید ریشۀ این ملت را خشکاند.

ریشه‌های اجتماعی فتنه که امروز دوباره دارد پی‌ریزی می‌شود، به ایجاد دو دستگی بین ملت در سال 76 برمی‌گردد

 • در اینجا می‌خواهیم دربارۀ «ریشه‌های پدید آمدن فتنه» بحث کنیم؛ ریشه‌هایی که دوباره دارد پی‌ریزی می‌شود و باید جلوی آن را گرفت. و برخی از سیاسیون ساده‌اندیش ما دوباره دارند مقدماتی را فراهم می‌کنند که از آن مقدمات می‌شود نتایجی مثل فتنه را به‌دست آورد.
 • ریشۀ اجتماعی فتنه سال 88 به سال 76 برمی‌گردد. البته درست است که برای این فتنه از 20 سال قبل پی‌ریزی کرده بودند، ولی اینکه وارد بدنۀ جامعه شود -بنده فکر می‌کنم- از تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری سال 76 این قصه آغاز شد که یک عده‌ای آمدند یک فضای قرمز و آبی در عرصۀ سیاسی درست کردند و با اینکه دولت را از کارگزاران گرفتند و به دست مشارکت سپردند که طیف‌های این دو -جریان-بسیار به هم نزدیک بودند، ولی در مردم القاء یک «دوییّت» کردند یعنی این‌طور القاء کردند که «ما با وضع موجود مخالفیم پس بیایید به ما رأی بدهید!» بعد آمدند و رأی مردم را مصادره به مطلوب کردند و به یک معنای دیگری تحریف کردند که خودشان بعداً تئوری‌هایش را رو آوردند و می‌خواستند تا حدّی که می‌توانند جامعه را سکولاریزه کنند. و بعد هم مخالفان خودشان را طالبان معرفی کردند.
 • بنده همان زمان به یکی از پیش‌قراولان اصلاحات گفتم: «این کاری که شما انجام می‌دهید خیلی اشتباه است. شما دارید مخالفان خودتان را خیلی محکم می‌زنید. شما می‌دانید که مخالفان شما طالبان نیستند. حداکثرش این است که دو نگاه سیاسی وجود دارد.» ولی برنامه و ارادۀ آنها این بود که تاجایی که می‌توانیم باید به آتش این اختلافات دامن بزنیم. آنها حیات خودشان و رأی‌آوری خودشان در انتخابات‌های بعدی و پایداری خودشان در قدرت را در دامن زدن به این اختلافات می‌دانستند.
 • گرامیداشت قیام ۱۹ دی
 • قیام 19 دی با رهبری روحانیت شکل گرفت

ویژگی خاص قیام نوزده دی شرکت و همکاری همه اقشارمردم بود. این قیام که با رهبری روحانیت شکل گرفت، ثابت کرد که شاه از حرکت مذهبی – سیاسی به رهبری روحانیت و در رأس آن ها امام خمینی (قدس سره) بیش از هر حرکت سیاسی دیگر وحشت دارد.

رحلت مرموز آیت الله مصطفی خمینی فرزند امام (قدس سره) در آبان 1356، شتاب خاصی به حرکت انقلاب اسلامی بخشید که می توان موج برخاسته از آن را به عنوان آغاز قیام عمومی مردم دانست. مجالس یادبود متعددی در سرتاسر کشور برگزار و در پی هر یک از این مجالس، تظاهرات گسترده ای علیه رژیم شاه به راه افتاد و بار دیگر امام (قدس سره) به عنوان رهبر حرکت اسلامی در جامعه مطرح گردید. از این رو دستگاه حاکم و به ویژه شخص شاه بر آن شد تا با توهین به ساحت امام (قدس سره) چهره ی ایشان را در انظار عمومی مشوش سازد و با نوشتن مقاله ای با صراحت به آن بزرگوار توهین نماید.

در اواسط دی 1356، که پاکت ممهور به مهر دربار از دفتر هویدا وزیر دربار شاه خارج می شد، کسی از کارگزاران رژیم گمان نمی برد که این نامه مانند آتش به دامن رژیم شاه بیافتد. پیک دربار نامه را به داریوش همایون، وزیر اطلاعات و جهانگردی داد و او نیز نامه را جهت انتشار به روزنامه اطلاعات داد. مسعودی صاحب امتیاز روزنامه، پس از با خبر شدن از مفاد مقاله، آن را برای آینده روزنامه خطرناک یافت و نگران و اکنش علما و روحانیون شد. اما در تماس هایی که با وزیر اطلاعات و جهانگردی و نخست وزیر (آموزگار) گرفت، دریافت که برخی از مفاد تند و تحریک آمیز آن به خواست شاه در مقاله گنجانده شده است.

شاه دستور نگارش «ایران و استعمار سرخ و سیاه» را در حالی داده بود که پیش از آن، مضامینش را در گفت و گو با خبرنگار یک مجله ی امریکایی بیان کرده بود. اما گزارشی از عراق در این باره که « آیت الله خمینی در رساله عملیه خود سلطنت را غیر شرعی اعلام کرده و این نظر در چاپ جدیدی از توضیح المسائل ایشان منتشر شده است.» خشم شاه را به آن حد برانگیخت که دستور نگارش این مقاله را داد.

در این مقاله – که نویسنده ی آن «احمد رشیدی مطلق» ذکر شده بود – به طور صریح بی حجابی را فضیلت دانسته و حجاب، کهنه پرستی و ارتجاع سیاه معرفی و به ساحت مرجع عالم تشیّع، امام خمینی (قدس سره) اهانت کرده و قیام پانزده خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی شده بود. با پخش سراسری روزنامه اطلاعات و رسیدن آن به شهر قم، اولین واکنش ها آغاز شد. طلاب جوان، پس از خواندن مقاله، به خشم آمدند.

مدرسین حوزه علمیه ی قم پس از اطلاع از محتوای مقاله، در بیت آیت الله حسین نوری گرد آمدند تا اقدامی هماهنگ علیه رژیم داشته باشند و پس از بررسی ابعاد گوناگون مسأله، تصمیم گرفته شد که هجدهم دی درس های حوزه تعطیل شود.

صبح هجدهم دی، طلاب با تشکیل اجتماعی بزرگی، تظاهرات و راهپیمایی خود را آرام به سوی منازل مراجع وقت آغاز کردند و با تجمع در مقابل منازل ایشان با دادن شعارهایی به حمایت از امام (قدس سره) پرداختند. نیروهای امنیتی ابتدا با یورش به صف تظاهر کنندگان سعی در متفرق نمودن و ممانعت از راهپیمایی طلاب کردند. اما وقتی با مقاومت آن ها رو به رو شدند، اعلام کردند در صورتی که راهپیمایان شعار ندهند و آرام حرکت کنند، می توانند به تظاهرات خود ادامه دهند. عده ای از طلاب در مقابل بیت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) تجمع کردند و معظم له طی سخنانی فرمودند: « این ها به آن آقا [امام خمینی] توهین نکردند. این ها به ما توهین کردند، برای این که این ها با این کارشان نشان دادند و خواستند بگویند که آن آقا [امام خمینی] با ما مخالف است و مفهوم حرفشان این است که ما با این ها (رژیم شاه) موافقیم. این که ما با این ها موافقیم، توهین به ماست. ما در گذشته با این ها مخالف بوده ایم و در آینده نیز مخالف خواهیم بود.»

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای

منبع  tasnimnews.com

 لینک پرس لاین برای دسترسی شرکت کنندگان به صفحه سوالات

https://survey.porsline.ir/s/QlWZLUA/

 

 

نویسنده

فاطمه صالحی (سطح دو حوزه - لیسانس)

فاطمه صالحی (سطح دو حوزه - لیسانس)

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.