تاثیر ورزش در بهبود بیماری آسم

تاثیر ورزش در بهبود بیماری آسم

تاثیر ورزش در بهبود بیماری آسم مطلب ویژه

با وجود شرایط زندگی امروزه و وجود آلودگی ها ، یکی از بیماری های رایج در بین مردم، بیماری آسم می باشد.

برای بهبود شرایط این افراد لازم است علاوه بر دارو درمانی به ورزش هم پرداخته شود. ورزش کردن نه تنها برای این افراد مضر نیست بلکه بسیار بر روند بهبود آن ها تاثیر مثبت دارد؛ البته باید توجه شود که طبق نظر پزشک به ورزش بپردازند و از ورزش در محیط هایی که باعث بدتر شدن حالشان می شود پرهیز کنند.

تاثیر ورزش در بهبود بیماری آسم

 امروزه يكي از روشهاي شناخته شده براي درمان بيماران آسمي بازتواني مي باشد. بازتواني ارزش مكمل درمان دارويي براي بيماران آسمي داشته و باعث بهبودي قابل توجهي در بيماران آسمي ميشود. تمرينات ورزشي يكي از اجزاء اساسي و مهم بازتواني ريوي مي باشند اما متاسفانه بيماران مبتلا به آسم به علت احتمال ايجاد آسم ناشي از ورزش و ترس از ايجاد تنگي نفس در طي فعاليتهاي ورزشي، دچار محدوديت در فعاليتهاي ورزشي شده ونگرشي منفي نسبت به ورزش در مبتلايان به آسم وجود دارد. درنتيجه اين افراد حتي آنهايي كه به ندرت دچار تنگي راه هوايي مي شوند اغلب سبك زندگي بي تحركي دارند و نسبت به همسالان خود از آمادگي جسماني و آمادگي قلبي – تنفسي كمتري برخوردارند.تحقيقات متعدد نشان ميدهد انجام تمرينات ورزشي منظم به واسطه ی كاهش علائم تنفسي آسم و كاهش احساس تنگي نفس توسط مكانيسم هايي نظير تقويت عضلات تنفسي، وكاهش بستري شدن در بيمارستان و و بالاخره طبق مطالعات با بهبودي عملكرد ريه ها مي تواند سهم بسزايي در سلامتي بيماران آسمي داشته باشد طبق يكي از آخرين تحقيقات انجام شده در اين زمينه، تمرينات ورزشي اثرات سودمندي روي تحمل، ظرفيت وكارآيي تهويه اي و عملكرد ريه ها دارند، همچنين تمرينات ورزشي باعث كاهش تعداد تنفس در طول ورزش ميشود. همچنين تحقيقات متعدد نشان مي دهد انجام تمرينات ورزشي 3-2 بار در هفته به مدت 4 هفته و هر بار 40-30 دقيقه مي تواند باعث بهبود عملكرد ريه ها شود.

ورزش های مفید و مضر برای بیماران آسمی

ورزش برای افراد مبتلا به آسم مفید است، به خاطر اینکه اثرات مضر انقباض برونش ها را کاهش می دهد و حملات آسم کمتر می شوند.ورزش، احساس تنگی نفس و خفگی را کاهش می دهد و به بهبود شرایط جسمانی فرد کمک می کند. علاوه بر این تحرک بدنی، تحمل ورزش و حرکات جسمانی را بالا می برد. این بیماران با ورزش کردن، اعتماد به نفس خود را افزایش داده و به زندگی عادی نزدیک می شوند.

ورزش های توصیه شده برای افراد مبتلا به آسم

بهترین ورزش ها برای افراد مبتلا به آسم ورزش هایی هستند که استقامت و تحمل آنها را بالا می برند و باعث بهبود وضعیت تنفسشان می شوند.

شنا: هنگام شنا از تمام عضلات بدن و بویژه قفسه ی سینه استفاده می شود که برای آنها مفید خواهد بود. البته همانطور که گفتیم بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورتی داشته باشند.

رکاب زدن: دوچرخه سواری برای آنها مفید است. می توانند از دوچرخه ثابت داخل منزل استفاده کنند و یا اینکه دوچرخه شان را بردارند و به دل طبیعت بزنند. البته نباید خودشان را خسته کنند. با انجام این ورزش نشاط بخش، با تقویت عضلات و بهبود شرایط بدنی ، قدرت تنفس آنهانیز ارتقا خواهد یافت.

پیاده روی همیشه و همه جا: یکی دیگر از ورزش های مناسب، ارزان و قابل استفاده برای افراد مبتلا به آسم چه در داخل منزل و چه در محیط بیرون پیاده روی است.. پیاده روی آرام و حتی دوی نرم به بهبود ضربان قلب کمک کرده و قدرت تنفس شان را بالا می برد.

یوگا برای آرامش بیشتر: یوگا باعث می شود که آرامش بیشتری کسب کنند و استرس هایشان کنترل شود. با انجام یوگا، عضلات به کار گرفته شده و تقویت می شود و به آنها کمک می کند تا بهتر نفس بکشند.

ورزش های نامناسب برای افراد مبتلا به آسم

این افراد باید از ورزش کردن در مکان هایی که احتمال بروز آلرژی را بالا می برند و همچنین از ورزش های خشن بپرهیزند.

به همین دلیل ورزش هایی مانند اسب سواری، بسکتبال، فوتبال و غیره برای آنها توصیه نمی شود.

تنها ورزشی که برای افراد مبتلا به آسم مطلقا ممنوع است، غواصی در زیر آب است، به خاطر اینکه کپسول های اکسیژن حاوی ترکیبات آلرژی زایی هستند. علاوه بر این اگر دچار حمله آسم شوند، در زیر آب امکان مصرف داروهایشان نخواهد بود و آمدن به سطح آب مشکل است. در نتیجه این ورزش برای آنها خطرات زیادی به همراه دارد و باید از آن بپرهیزند.

فهرست منابع:

سایت تبیان ، بخش سلامت تبیان، فاطمه مهدی پور

مقاله بررسي تاثير ورزش بر تظاهرات باليني و شاخصهاي اسپيرومتري بيماران مبتلا به آسم ، ليلي يكه فلاح

http://www.1pezeshk.com

نویسنده

فاطمه صالحی (سطح دو حوزه - لیسانس)

فاطمه صالحی (سطح دو حوزه - لیسانس)

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.