خانواده متعالی

عید قربان را جشن می گیریم تا یاد و خاطره رفتاری را گرامی داریم که در آن درس ها و عبرت های فراوان تربیتی است؛ رفتاری که شاید در ظاهر به مذاق برخی مادی گرایان خوش نیاید، ولی روح حاکم بر آن، سراسر حکمت و تسلیم و ایمان به خواست الهی را نشان می دهد.

ذبح اسماعیل دستور و امتحانی بود که از سوی خدا، در خواب به حضرت ابراهیم داده شد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند. ابراهیم و فرزندش فرمان الهی را پذیرفتند، اما جبرئیل مانع اثر کردن چاقو شد و یک قوچ بهشتی توسط ابراهیم، به جای اسماعیل ذبح شد. سنّت قربانی در روز عید قربان یادبود رخداد ذبح اسماعیل است. بنابر برخی نقل‌ها، رمی جمرات توسط حضرت ابراهیم در ماجرای ذبح حضرت اسماعیل رخ داد.

ازدواج حضرت فاطمه زهرا با امیرالمونین اتفاق مهمی در تاریخ شیعیان است. امام علی در هنگام حیات حضرت فاطمه(س) همسر دیگری اختیار نکردند.ازدواج حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ شیعه وزندگی بانوی دوعالم است، زیرا سلسله امامان شیعه ثمره این ازدواج هستند. مطابق با احادیث، پیامبر اکرم (ص) به وحی الهی، حضرت فاطمه را به ازدواج علی علیه‌السلام درآورد.

  قرآن کریم دستوراتی را برای مقابله با مشکلات و سختی ها،‌به بشر ارائه کرده است.  که با کمی تفکر و تدبر می توانیم آن دستورات را در جای جای زندگی خود بکار ببریم و حتی در مسئله مواجهه با شدائد و بیماری‌ها از آن‌ها استفاده کنیم. ظریفی این نکات قرآنی را در مورد نحوه ی برخورد با ویروس کرونا بیان کرده که اگر به آن‌ها توجه کنیم، با استمداد از خدای متعال می‌توانیم «کرونا» را شکست دهیم. بر این اساس، نکاتی را که می‌توان برای مقابله با این ویروس از منظر قرآن به آن‌ها توجه کرد، به شرح زیر آمده است:

اولین عامل خوش بختی در خانواده، دقت در انتخاب همسر است؛ زیرا ازدواج یک امر بسیار مهم و سرنوشت ساز است که کامیابی یا شکست در آن، در زندگی آینده تاثیر به سزایی دارد.

خانواده متعالی - چهارشنبه, 28 خرداد 1399 00:46

ماجرای عنوان بصری

عُنوان بصرى كه پيرمردى نود و چهار ساله اى بود می گويد: حدود دو سال با مالك بن انس (پیشوای مذهب مالکی) رفت و آمد داشتم، هنگامى كه امام صادق عليه السّلام وارد مدينه شد، خدمت آن حضرت مى رسيدم و دوست داشتم از آن حضرت بياموزم چنانکه از مالك مى آموختم. روزى حضرت به من فرمود: من از طرف حكومت تحت نظر مى باشم، بعلاوه اينكه در هر ساعت از شب و روز نيز اوراد و اذكارى دارم كه بايد بگويم، مرا از گفتن ذكر باز مدار، و همان طور كه قبلا نزد مالك مى رفتى حالا هم برو و مسائلت را از او بپرس؛ من از اين سخنان غمگين شدم، و از نزد ايشان رفتم و با خود گفتم: اگر در من خيرى مى ديد مرا از خود نمى راند، و به مالك حواله نمى نمود.

بسم الله الرحمن الرحیم
چنانچه میدانید در مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی یونیفرم مخصوصی برای دانش آموزان وجود دارد و این مسئله برای همه جا افتاده است اما در مقطع عالی و دانشگاه اعتراضاتی از طرف دانشجویان برای پوشش مناسب وجود دارد ، باید بدانیم که پوشش مناسب نه تنها در ایران بلکه در دانشگاه های بزرگ دنیا هم مطرح است:، در همان دانشگاهها قوانین مخصوصی برای دانشجویان دختر و پسر وجود دارد که باید رعایت شود:
بر اساس آنچه که در کشورهای غربی رایج است، دانشجویان از طریق (Student handbook) یا در (Student dress code) از آنچه که باید در محیط آموزشی بپوشند، مطلع می‌شوند.

سال تحصیلی جدید به سرعت در حال نزدیک شدن است و هماهنگی های بسیاری در خانواده ها باید انجام شوند. برنامه هایی برای رفتن به مدرسه و برگشتن به خانه، تعیین اینکه زمانی که بچه ها از مدرسه می آیند چه کسی در خانه باشد، و آماده کردن به موقع صبحانه و ناهار برای مدرسه، تنها تعدادی از این کارها هستند. یکی از تغییراتی که برای همه اعضای خانواده مهم است این است که در طول تابستان اغلب برنامه ریزی خواب / بیداری زمان مشخصی ندارد و به زودی باید زمان خواب/ بیداری منظم شود.

گفت و گو با جواد علاقبند راد - رئیس انجمن روانپزشكى كودك و نوجوان
20 درصد نوجوانان اختلالات روانى دارند

 

در دنیاى امروز، والدین براى تربیت فرزندان خود با چالش هاى بى شمار و دشوارى روبرو هستند. امكانات عصر فناورى كه دسترسى همگان را به اطلاعات و قدرت ناشى از آن افزایش داده، مدیریت سنتى والدینى را كه مبتنى بر كنترل اطلاعات و قدرت ناشى از آن است، با دشوارى روبرو ساخته است. گذر از دوران سنت به مدرنیته سبب شده كه كودكان و نوجوانان در معرض انواع آسیب هاى روانى باشند، به طورى كه آخرین تحقیقات نشان مى دهد كه 20 درصد از كودكان و نوجوانان ایرانى به نوعى از اختلالات روانى رنج مى برند. منطبق نشدن والدین با شرایط جدید، باعث ایجاد احساس درماندگى در آنها و در كودكان و نوجوانان شده است. افزایش شمار اختلالات روانى در میان كودكان و نوجوانان، ما را بر آن داشت تا با دكتر «جواد علاقبند راد» رئیس انجمن روان پزشكى كودك و نوجوان ایران گفت و گو كنیم.

 

بسم الله الرحمن الرحیم
سپاس از آن خداوند است که عمر گرانبها را برای رسیدن به حیات طیبه در اختیار ما قرار داد تا بتوانیم به مقام انسانی نایل شویم یکی از عواملی که ما را در این راه نجات می دهد سخت کوشی است ؛ در مقابل این خصلت پسندیده، خصلت نکوهیده تنبلی است که انسان را در این دنیا و به صورت جدی تر و غیر قابل جبران تری در آخرت دچار حسرت می کند حسرت ازین که عمر گرانبها را - که یکبار به هرکسی داده می شود - به تنبلی گذرانده و اقدامی در زمینه پیشرفت دنیوی و اخروی خود نکرده است.
در این نوشتار ابتدا به نکوهش تنبلی پرداخته می شود سپس پاسخ می دهیم که آثار تنبلی چیست و راهکار مبارزه با آن چیست؟

در خانه‌ای که پدر و مادر کمتر به بچه‌ها توجه دارند، کودکان به دنبال راهی برای جلب محبت و توجه بیشتر می‌گردند. اگر نمی‌خواهید کمبود توجه به خیال‌پردازی‌های فرزندتان شدت دهد و البته نمی‌خواهید با توجه بیش‌ از اندازه او را لوس کنید، از ابزارهای کوچکی برای نشان دادن توجه کمک بگیرید.

Please publish modules in offcanvas position.