خانواده متعالی

خانواده متعالی - جمعه, 06 دی 1398 ساعت 22:31

پوشش دانشگاه ها

بسم الله الرحمن الرحیم
چنانچه میدانید در مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی یونیفرم مخصوصی برای دانش آموزان وجود دارد و این مسئله برای همه جا افتاده است اما در مقطع عالی و دانشگاه اعتراضاتی از طرف دانشجویان برای پوشش مناسب وجود دارد ، باید بدانیم که پوشش مناسب نه تنها در ایران بلکه در دانشگاه های بزرگ دنیا هم مطرح است:، در همان دانشگاهها قوانین مخصوصی برای دانشجویان دختر و پسر وجود دارد که باید رعایت شود:
بر اساس آنچه که در کشورهای غربی رایج است، دانشجویان از طریق (Student handbook) یا در (Student dress code) از آنچه که باید در محیط آموزشی بپوشند، مطلع می‌شوند.

سال تحصیلی جدید به سرعت در حال نزدیک شدن است و هماهنگی های بسیاری در خانواده ها باید انجام شوند. برنامه هایی برای رفتن به مدرسه و برگشتن به خانه، تعیین اینکه زمانی که بچه ها از مدرسه می آیند چه کسی در خانه باشد، و آماده کردن به موقع صبحانه و ناهار برای مدرسه، تنها تعدادی از این کارها هستند. یکی از تغییراتی که برای همه اعضای خانواده مهم است این است که در طول تابستان اغلب برنامه ریزی خواب / بیداری زمان مشخصی ندارد و به زودی باید زمان خواب/ بیداری منظم شود.

گفت و گو با جواد علاقبند راد - رئیس انجمن روانپزشكى كودك و نوجوان
20 درصد نوجوانان اختلالات روانى دارند

 

در دنیاى امروز، والدین براى تربیت فرزندان خود با چالش هاى بى شمار و دشوارى روبرو هستند. امكانات عصر فناورى كه دسترسى همگان را به اطلاعات و قدرت ناشى از آن افزایش داده، مدیریت سنتى والدینى را كه مبتنى بر كنترل اطلاعات و قدرت ناشى از آن است، با دشوارى روبرو ساخته است. گذر از دوران سنت به مدرنیته سبب شده كه كودكان و نوجوانان در معرض انواع آسیب هاى روانى باشند، به طورى كه آخرین تحقیقات نشان مى دهد كه 20 درصد از كودكان و نوجوانان ایرانى به نوعى از اختلالات روانى رنج مى برند. منطبق نشدن والدین با شرایط جدید، باعث ایجاد احساس درماندگى در آنها و در كودكان و نوجوانان شده است. افزایش شمار اختلالات روانى در میان كودكان و نوجوانان، ما را بر آن داشت تا با دكتر «جواد علاقبند راد» رئیس انجمن روان پزشكى كودك و نوجوان ایران گفت و گو كنیم.

 

بسم الله الرحمن الرحیم
سپاس از آن خداوند است که عمر گرانبها را برای رسیدن به حیات طیبه در اختیار ما قرار داد تا بتوانیم به مقام انسانی نایل شویم یکی از عواملی که ما را در این راه نجات می دهد سخت کوشی است ؛ در مقابل این خصلت پسندیده، خصلت نکوهیده تنبلی است که انسان را در این دنیا و به صورت جدی تر و غیر قابل جبران تری در آخرت دچار حسرت می کند حسرت ازین که عمر گرانبها را - که یکبار به هرکسی داده می شود - به تنبلی گذرانده و اقدامی در زمینه پیشرفت دنیوی و اخروی خود نکرده است.
در این نوشتار ابتدا به نکوهش تنبلی پرداخته می شود سپس پاسخ می دهیم که آثار تنبلی چیست و راهکار مبارزه با آن چیست؟

در خانه‌ای که پدر و مادر کمتر به بچه‌ها توجه دارند، کودکان به دنبال راهی برای جلب محبت و توجه بیشتر می‌گردند. اگر نمی‌خواهید کمبود توجه به خیال‌پردازی‌های فرزندتان شدت دهد و البته نمی‌خواهید با توجه بیش‌ از اندازه او را لوس کنید، از ابزارهای کوچکی برای نشان دادن توجه کمک بگیرید.

کنترل خشم والدین این روزها مساله‌ بسیار مهم و حساسی به شمار می‌رود. هر موضوعی که باعث خشونت شدید از طرف افراد می‌شود ریشه در سال‌های اولیه زندگی آن‌ها دارد. همه والدین گاهی اوقات در برابر کودکان خود خشمگین می‌شوند. در زندگی همیشه فشارهایی وجود دارد، مثل دیر رسیدن به قرار، فراموش کردن موارد ضروری و نگرانی‌های مالی و سلامتی که این فهرست بی انتها است. در همین میان کودک شما وارد می‌شود در حالی که کفش‌های خود را گم کرده است، ناگهان به خاطر می‌آورد که برای امروز در مدرسه یک دفتر جدید لازم دارد، برادر کوچک خود را اذیت می‌کند، یک جنگ تمام عیار به راه می‌افتد و شما به آن‌ها پرخاش می‌کنید.

 بدون شک شما هم داستان‌های بسیاری در این مورد شنیده‌اید که دانش‌آموزانی که در دبیرستان افراد موفقی بودند؛ بخاطر اینکه آن‌ها نمی‌دانستند چگونه زمان خود را مدیریت کنند از دانشگاه اخراج شدند یا افراد تیزهوشی که در زندگی خود دچار شکست می‌شوند؛ چون یاد نگرفتند که چگونه پول خود را مدیریت کنند و از بدهی بیرون بیایند. رئیسی که تماس‌های تلفنی از والدین کارمندانش دریافت می‌کند؛ فقط به این خاطر که کارمندش توانایی گرفتن حق خود را با گفتگو ندارند. والدین موفقیت فرزندانشان را درگرفتن نمرات عالی می‌بینند و از این رو تمرکز اصلی خود را روی مدارس قرار می‌دهند. ما باید به‌عنوان والدین اطمینان حاصل کنیم که فرزندمان به‌خوبی می‌توانند از پس کارهای خود بربیایند و وارد دانشگاه شوند. اما پایه‌ترین مهارت های ضروری زندگی برای بچه‌ها مانند شستن لباس‌های شخصی‌ تا یادگیری ایستادن رو پای خود می‌توانند به همان اندازه در موفقیت فرزندان ما مهم باشند.

خانواده متعالی - شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 03:00

تربیت کودک سنتی یا علمی؟

در دنیای امروز ما با وجود پیچیدگی‌های دنیای مدرن و تقابل آن با بسیاری از سنت‌ها و فرهنگ‌ها تربیت فرزند دشوار و گاهی برای بعضی افراد غیر قابل باور به نظر می‌رسد اما تجربه نشان داده که با مطالعه و آگاهی و رجوع به افراد متخصص بسیاری از چالش‌های ما با کودکانمان حل شدنی و آسان می‌شود.
در اینجا قصد داریم با معرفی چند کتاب جالب روان‌شناسی در حوزه تربیت کودک مسیر را برای شما والدین دغدغه مند آسان کنیم.

خانواده متعالی - سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 12:49

تنها مسیر تربیت

اگر دین هم نداشته باشیم، برای زندگی بهتر در دنیا باید مبارزه با نفس کنیم

مسیر مباحث مبارزه با نفس به عنوان «تنها مسیر» به گونه‌ای است که بی‌ایمان‌ترین افراد را هم می‌توان به آن مسیر دعوت کرد. اگر کسی فقط به «دنیا» هم معتقد باشد و ببیند که ناچار است در دنیا زندگی کند، درک می‌کند که این دنیا قواعدی دارد که برای بهتر زندگی کردن در آن باید طبق آن قواعد حرکت کند. اگر دین هم نداشته باشیم، برای اینکه در دنیا بهتر زندگی کنیم، باید مبارزه با نفس کنیم.

 درک واقعیت‌های حاکم بر زندگی، ما را آماده دینداری می‌کند/ واقعیت دنیا، همراهی زندگی دنیا با رنج و سختی است

ما قبل از اینکه تصور دقیقی از بندگی داشته باشیم، ضروری است که تصور دقیقی از زندگی داشته باشیم. و قبل از اینکه تصور روشنی از دین داشته باشیم، نیاز است که تصور روشنی از دنیا داشته باشیم. اگر دنیا را دقیق و روشن بشناسیم، دین را مُنجی خود می‌دانیم؛ از دینداری خود مغرور نمی‌شویم و مقابله با دین را احمقانه خواهیم دانست.

Please publish modules in offcanvas position.