بانو ریحانه

بانو ریحانه - یکشنبه, 29 تیر 1399 03:14

درآمدزایی در خانه

گاهی وقتها خانم‌ها از تکرار کارهای روزمره دچار آسیب‌های روحی می‌شوند، آسیب‌هایی مثل رکود، خستگی، عدم نشاط و ... . اما ما معمولا زن ها را به هنرمند بودن و آینده نگری می شناسیم، کسانی که توانایی پیش بینی مشکلات آینده را دارند و با دوراندیشی‌ خانواده شان را از بحران های پیش آمده نجات می دهند. خانه‌داری در واقع سخت‌ترین و پر کارترین شغل برای زنان است، اما گاهی وقتها کارکردن زنان در خانه موضوعی است که مورد قبول اکثریت افراد واقع می‌شود  و چیزی نیست که جای بحث و جدل داشته باشد.

 خانواده مهمترین نهادی است که از ابتدای خلقت بشر تا کنون وجود داشته، انسان ها در خانواده متولد میشوند و از همان جا تمام نیازهایشان را بر آورده میکنند. این نیازها ابتدا به خوراک نگهداری و پوشاک محدود میشوند اما به تدریج با بزرگتر شدن فرزند بزرگ میشوند، هر انسانی نیاز به محیطی دارد که در آن احساس امنیت کند. احساس کند به نیازهایش توجه میشود. خانواده کانون ارتباط هر انسانی با جامعه اش است، اما خود این خانواده هم خوارک خود را از جامعه ای دریافت میکند که در آن حضور دارد یعنی به صورتی کاملا غیر ارادی خانواده در ساختاری قرار دارد که همان ساختار بر همه ارکانش حکمفرما است. زن و مرد خانواده را شکل میدهند و فرزندی که در آینده به آن ها اضافه میشود خانواده را کامل میکند.

اگر شما نیز دوست دارید از لوازم آرایشی صد درصد طبیعی و سالم استفاده کنید، این مطلب را از دست ندهید؛ زیرا شما را با طرز تهیه محصولات آرایشی از قبیل کرم مرطوب‌کننده، ماسک، شامپو، دئودورانت و … آشنا می‌کند. شما می‌توانید به دلخواه خود و با صرف هزینه کمتر لوازم آرایشی سالم و خانگی تهیه کنید. به همین راحتی و به همین زیبایی…

شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
نباید از آمارهای نگران کننده طلاق و نرخ رو به رشد آن و سایر مشکلات ازدواج نا امید شد و باید به جای انفعال، با عزمی راسخ و همتی مضاعف به سوی تلاش و مجاهدت علمی و فرهنگی گام برداشت.

خبرگزاری «تسنیم» نوشت: حجت الاسلام شهاب مرادی از آن دست روحانیونی است که صحبتهایش برای نسل جوان در امر ازدواج شنیدنی است. وی در طول سال به استان های مختلف می رود و در جمع جوانان راجع به ازدواج صحبت می کند. این بار فرصتی شد تا در یک گفتگوی دو طرفه سؤالات مان را از او بپرسیم.

همه افراد حتی کسانی که از منزل خارج نمی‌شوند در معرض تابش اشعه فرابنفش خورشید هستند و باید از ضد آفتاب استفاده کنند.

آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس، چین‌وچروک، لکه‌های پوستی، سرطان پوست و ... همه از مضرات استفاده نکردن از ضدآفتاب است. از بهترین راه‌های در امان ماندن از مضرات اشعه فرابنفش خورشید استفاده از کلاه، عینک آفتابی استاندارد، لباس پوشیده و ضد آفتاب مناسب است.

فرزند دخترچه در دوران جاهلیت و چه حتی در فرهنگ قدیم ایران نه تنها مایه ی خوشحالی برای پدر و مادر نمی شد ، بلکه حتی مایه ی ننگ و شرم به حساب می آمد . « وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِمَا ضَرَبَ لِلرَّحْمَنِ مَثَلا ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ کَظِیمٌ » « و [در صورتي که] چون يکي از آنان را به [ولادت] دختري که شبيه و هم جنس خدا قرار داده مژده دهند در حالي که [دلش] پر از اندوه و خشم است، صورتش سياه مي شود!»
و مادران به ویژه بابت به دنیا آوردن فرزند دختر مورد شماتت و سرزنش قرار می گرفتند. در دوران جاهلیت مردانی که صاحب دختر می شدند ، پا را حتی از سرزنش و شماتت مادر فراتر
گداشته و فرزند دختر خود را به صورت زنده دفن می کردند تا از ننگ دختر دار شدن رهایی پیدا کنند .
ولی با آمدن دین کامل اسلام و بعثت پیامبر (ص) این آدای و رسوم زشت با مرور زمان از فرهنگ جامعه ها رخت بر بست .
در واقع دین اسلام برای فرزند دختر اهمیت و ارزش و احترام و حتی ثواب قائل شد .
به خصوص با تولد حضرت فاطمه (س) و ادامه نسل امامت از دامان ایشان به ارزش دختر و به طور کلی زن در اسلام افزوده شد.
در این مقاله قصد داریم احادیثی را که در جهت ارزش گذاری بر فرزند دختر است ، مورد بررسی قرار دهیم و بیان کنیم :
گلی خوشبو :
هنگامی که تولّد حضرت فاطمه زهرا علیها السلام را به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بشارت دادند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در چهره اصحاب خود نشانه کراهت را مشاهده کردند. در این هنگام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله رو به آنها کرده و آنها را مورد سرزنش قرار داده و فرمود: چرا از این امر کراهت دارید؟! او گلی است که من بوی آن را استشمام می کنم. و رزق و روزی او نیز بر خدای عزّ وجلّ می باشد

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در وصف دختران فرمود: آنها گل خوشبو هستند
برکت
- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: دختران مایه برکت هستند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای یک فرزند دختر باشد خدای متعال کمک کار و معین او بوده و برکت و مغفرتش را شامل او خواهد ساخت .
- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: در هر روز دوازده برکت و رحمت الهی بر خانه ای که در آن دختران زندگی می کنند نازل می گردد.و آن منزل. مورد زیارت و دیدار ملائکه قرار می گیرد.و آن ملائکه برای پدر آن دختران- در هر روز و شب- ثواب عبادت یک سال را در نامه عمل او می نویسند
باقیات صالحات

 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در باره دختران فرمود: آنها باقیات صالحات بشمار می آیند[4].
بشارت
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در باره دختران فرمود: آنها مایه بشارت هستند[5].
برتر بودن از هزار حج و هزار جهاد و هزار قربانی و هزار ضیافت
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای یک فرزند دختر باشد.این دختر برای او بهتر است از هزار حج. و بهتر است از هزار جهاد در راه خدا.و بهتر است از قربانی هزار شتر. و بهتر است از هزار مهمانی دادن [6].
برداشته شدن مسئولیت جهاد و تکالیف سخت از دوش پدری که دارای سه دختر می باشد
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای سه دختر باشد. مسؤولیت جهاد و تکالیف سنگین و شاق از دوش او برداشته می شود [7].
بهترین فرزندان
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: بهترین فرزندان شما دختران هستند[8

پرستاری
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: دختران. فرزندان خوب و نیکویی هستند.زیرا آنها مایه خوشی و انس هستند و از شما پرستاری می کنند [9].
دیدار ملائکه- نزول ملائکه
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: در هر روز دوازده برکت و رحمت الهی بر خانه ای که در آن دختران زندگی می کنند نازل می گردد. و آن منزل مورد زیارت و دیدار ملائکه قرار می گیرد. و آن ملائکه برای پدر آن دختران- در هر روز و شب- ثواب عبادت یک سال را در نامه عمل او می نویسند [10].
رأفت الهی
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: بدرستیکه رأفت و مهربانی خدای عزّ وجلّ نسبت به دختران بیشتر از پسران می باشد [12].
رحمت الهی
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مردی که دارای فرزند دختر می باشد مورد رحمت الهی قرار دارد[13].
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: در هر روز دوازده برکت و رحمت الهی بر خانه ای که در آن دختران زندگی می کنند نازل می گردد. و آن منزل مورد زیارت و دیدار ملائکه قرار می گیرد.و آن ملائکه برای پدر آن دختران- در هر روز و شب- ثواب عبادت یک سال را در نامه عمل او می نویسند [14].
کمک الهی
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای یک فرزند دختر باشد خدای متعال کمک کار و معین او بوده و برکت و مغفرتش را شامل او خواهد ساخت [15].
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در وصف دختران فرمود: آنها گل خوشبو هستند [17

معافیت از عوارض و مالیات
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به این مضمون فرمود: شخصی که دارای سه دختر- یا سه خواهر- باشد تکلیف جهاد از دوش او برداشته می گردد.و او از پرداخت مالیات و عوارض معاف خواهد بود [19].
مونس بودن
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در وصف دختران فرمود: آنها مایه انس می باشند[20].
نوحه گری بر پدر
امام صادق علیه السلام فرمود: حضرت ابراهیم خلیل الرحمن علیه السلام از خدای عزّ وجلّ درخواست نمود تا به او دختری کرامت فرماید.تا آن دختر بعد از مرگ او برایش گریه کند [21

مسؤولیت افراد جامعه و دولتمردان در قبال خانواده های دختردار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: ای مردم شخصی را که دارای سه دختر است یاری و کمک کنید. و به او قرض بدهید. و او را مورد لطف و مرحمت خود قرار دهید [22].

آثار و برکات و ثمرات اخروی دختر داشتن
آمرزش الهی
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای یک فرزند دختر باشد خدای متعال کمک کار و معین او بوده و برکت و مغفرتش را شامل او خواهد ساخت [24].
اجر و ثواب
امام صادق علیه السلام فرمودد: دختران به منزله حسنات می باشند.و خدای متعال در برابر حسنات. اجر و ثواب عنایت می فرماید [25

امان از آتش جهنّم
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای فرزندان دختر می باشد و به آنها نیکی نماید. از گزند آتش جهنّم در امان خواهد بود [26].
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که یک فرزند دختر داشته باشد و آن دختر را به نیکی تربیت نموده و به نیکی آموزش دهد.
و از نعمتهایی که خداوند به او کرامت فرموده بر آن دختر ارزانی دارد.این کار موجب دوری او از آتش شده و به منزله سپری از عذاب جهنّم است

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای دو فرزند دختر می باشد.آن دو دختر باعث دوری او از آتش جهنّم می گردند [30

بهشتی شدن
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای فرزند دختر می باشد و به آن دختر آزار نرسانده و او را مورد توهین قرار نداده و فرزند پسرش را بر او ترجیح ندهد.خدای متعال چنین شخصی را وارد بهشت می نماید [32].
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که دارای دو فرزند دختر می باشد. بواسطه آن دو دختر وارد بهشت می گردد [33
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که نیازهای معیشتی سه دختر را تأمین کند خدای متعال سه باغ از باغهای بهشتی را به او کرامت خواهد نمود.که هر باغ آن. از دنیا و مافیها وسیعتر است [36

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شخصی که نیازهای معیشتی دو دختر را تأمین نماید همراه من وارد بهشت خواهد شد [40].
 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حالی که انگشت سبّابه و وسط را نشان مردم می داد فرمود:
شخصی که سه دختر- یا سه خواهر- را اداره نماید و نیازهای آنها را تأمین کند.همجواری او با من در- در بهشت- مانند همجواری این دو انگشت خواهد بود.
آنگاه حضرت صلی الله علیه و آله دو انگشت سبّابه و وسط خود را نشان مردم دادند.
مردم به پیامبر صلی الله علیه و آله گفتند: اگر آنها دو نفر باشند چطور؟
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: اگر چه دو نفر باشند.به پیامبر صلی الله علیه و آله گفته شد: اگر یک نفر باشد چطور؟پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: اگر چه یک نفر باشد [41
با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که در اسلام به چه میزان فرزند دختر مورد احترام و ارزش است .
به امید اینکه دختران سرزمین ما قدر گوهر وجودی خود را بیشتر از پیش بدانند و خود را به سادگی در حراج نگاه های سم آلود قارا ندهند.

از موضوعات مهمی که همیشه در بین مردم عادی تا خواص مورد بحث قرار می گیرید علت واجب بودن مهریه در اسلام و هم چنیین میزان سهم الارث زنان در اسلام بوده است. و سوالات زیادی پیرامون این دو موضوع مطرح بوده است؟ از جمله مهر از کجا و از چه زمانی به وجود آمده است؟خداوند به چه علت مهر را برای زنان قرار داده است؟نظر قرآن کریم درباره ی مهر چیست ؟در نظام حقوقی اسلام مسئله مهر چگونه بیان شده است؟ و در مورد ارث این سوال همیشه مطرح بوده است که چرا ارث زنان نصف مردان می باشد؟

جوانان به چند انگیزه وارد دانشگاه می‌شوند:

پر کردن اوقات فراغترهایی از فشار اطرافیان برای دانشگاه رفتنمدرک‌گرایی حاکم بر جامعهکسب دانش و تخصص

در این میان آنان به شدت امیدوارند که در مدت تحصیل یا پس‌ازآن فرجی بشود و وارد بازار کار مناسبی شوند. در واقع بسیاری می‌خواهند با ادامه تحصیل، زمان بخرند و نوع دانشگاه و رشته تحصیلی برای آن‌ها اهمیت کمتری نسبت به مدرک گرفتن دارد. خانواده‌ها هم در این مدت برای اینکه فرزندشان به جایی برسد، هزینه‌های تحصیل او را از زیر سنگ هم شده، جور می‌کنند.

مهم ترین وطیفه بانوان تربیت فرزند است ، در این باره هر چند پدر و مادر هر دو مسئولیت دارند ولی نقش مادر بیشتر و تربیت او موثرتر است . این مادران هستند که می توانند با دانستن رموز تربیت و به کار بستن آن ، فرزندان سعادتمند تربیت کنند. بسیاری از خصلت های خوب که هم اکنون در افراد می بینیم و یا خصلت های ناپسند ریشه در اخلاق و تربیت مادر وجود داشت که از دوران کودکی در وجود آنها نهادینه شده است. 

مقدمه:
آیا مبدا و خلقت زن و مرد از دو گوهر مستقل و دو مبدا جداگانه است؟
نظر قرآن در این مورد چیست؟
نظر جاهلیت گذشته و مدرن در مورد زن و به دنیا آمدن دختر پیست؟
چهره زن در قرآن کریم چگونه است؟
ابعاد وجود زن چیست؟

Please publish modules in offcanvas position.