مهدویت - دوشنبه, 23 تیر 1399 12:56

نعمت امام زمان در قرآن

در اینجا سخن از امتیاز ذاتی اهل بیت «ع» است. پیش از آنکه به شرح آیه ای از قرآن کریم بپردازیم لازم است این نکته را متذکر گردیم که برخی از معارف الهی، همانند معارف طبیعی در دسترس فهم انسان ها هستند و برخی نیستند. خرد ورزان با نوع دوم برخورد آشکاری ندارند زیرا به اعتراف برجستگان علم، معلومات ما در برابر مجهولات مان بسیار ناچیز است و این حقیقتی است که قرآن به صراحت از آن یاد می کند: «و یسئلونک عن الروح قل الروح من امر ربی و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا((اسراء، ۸۵)) از تو درباره روح سئوال می کنند. بگو روح از فرمان پروردگار من است و به جز اندکی از دانش آن به شما داده نشده است».

مهدویت - جمعه, 23 خرداد 1399 22:02

داستان کوری ما

هوالطیف
آقا را در خواب دیده بود در یک بازار شلوغ پشت یک پنجره، آقا جمعیت را نشان میداد که هر کدام در خلوت برای ظهور دعا میکردن، شاید در ظاهر زیبا بود اما این دعاها باطنی داشت که سراسر شرمندگی بر چهره آدم بر جا میگذاشت... هر کس دعای فرج میکرد ولی یکی به خاطر مالش، یکی به خاطر اولادش و یکی به خاطر خودش...

نفش زنان در قیام حضرت مهدی ( عج)
ب با بررسی روایات درباره ی نقش زنان پیش و پس از ظهور حضرت مهدی (عج) به نکات قابل توجهی دست می یابیم . هر چند طبق بعضی از روایات ، اکثر پیروان دجال را یهود و زنان تشکیل می دهند 1، ولی در کنار آنان ، زنانی مومن و عفیف نیز هستند که در حفظ عقیده ی ی خود سخت کوش بوده ، از اوضاع پیش از ظهور بسیار متاثرند.

انتظار" حالتی است که از ترکیب ایمان و اعتقاد به مبانی دین و ولایت امام زمان، و شوق و علاقه به ظهور و حکومت و زیست و همراهی با اهل بیت علیهم السلام، تنفر از وضع موجود (غیبت امام) و توجّه به نقص و فساد و تباهی آن سرچشمه گرفته، و در وجود انسان شعله می کشد و انواع دگرگونی ها را در حالت قلبی، اندیشه و آمال انسانی، رفتار فردی و تلاش اجتماعی انسان ایجاد می نماید
اصالت مفهوم این انتظار، هنوز کم و بیش و به حسب مراتب معارف و آگاهی های افراد، در اذهان محفوظ مانده است؛ ولی به گمان بسیاری، تلقی و برداشت اکثر جامعه از آن- چنان که باید- سازنده و مثبت نیست و جوانب سلبی و منفی آن نیز که از تعلیمات اساسی و مترقّی اسلام و مبارزات سلبی رهبران دین سرچشمه می گیرد، نادرست و غیر از آنچه باید باشد، عرضه شده است و در جهت جنبش و تحرّک، قدم به پیش نهادن، مجاهده، امر به معروف و نهی از منکر، ثبات قدم و پایداری، حبّ فی اللَّه (محبّت به خاطر خدا)، بغض فی اللَّه (دشمنی به خاطر خدا) و قطع رابطه با اعداء اللَّه از آن بهره برداری نشده؛ بلکه آن را عامل سکون و سکوت، سازش کاری، وقوف، تسلیم، مدارا کردن با ستمگران، رضایت دادن به وضع موجود و فراموش نمودن اهداف عالی اسلام معرفی کرده بودند.

رجعت از جمله معتقدات شیعه امامیه است، و به معنای بازگشت به سوی دنیا، پس از مرگ و پیش از آخرت می باشد که با اندک فاصله بعد از ظهور ولی عصر(عج) و پیش از شهادت آن حضرت و بر پا شدن قیامت واقع خواهد شد.رجعت همگانی نیست بلکه مخصوص مؤمن خالص یا مشرک محض می باشد.

رجعت، در لغت به معنای بازگشتن، و برگشتن می باشد.[۱] و در اصطلاح به این معناست که عده ای از افراد (مومنین خالص و مشرکین محض) پس از مردن و قبل از بر پایی قیامت دوباره به این دنیا بر می گردند.

اعتقاد به رجعت ، از جمله معتقدات مذهب اهل البیت است و مستند به آیات و روایات متعدد می باشد.

آن گاه که در روشنایی قرار داریم از ارزش آن کم تر آگاه می گردیم و زمانی که به ارزش واقعی آن پی می بریم که در ظلمت و تاریکی قرار گرفته باشیم. ضرورت ظهور خورشید ولایت را آن گاه احساس خواهیم کرد که از شرایط و اوضاع نابسامان بیش از ظهور آگاه شویمم و شرایط سخت روانی آن دوران را درک کنیم . 

جنگ های خونین میان ملت ها و کشورهای جهان آغاز شده است امنیت جانی و مالی از میان ملت ها می رود . در آن هنگام که نا امیدی همه را فرا گرفته است لطف و رحمت الهی مهدی موعود را پسس از سال ها غیبت و انتظار ، برای نجات انسانیت ظاهر می کند . آری ، با درک این زمینه هاست که می توان به ضرورت ظهور مصلح الهی پی برد ، و اهمیت و ارزش حکومت عدالت گستر مهدی (عج) را درک کرد .

امام مهدی(عج) در نام و اخلاق به پیامبر(ص)، در مخفی ‌بودن ولادت به حضرت ابراهیم و موسی، در طول عمر به حضرت نوح، ‌در جوان‌ بودن هنگام بازگشت از غیبت به حضرت یونس، در حکم ‌کردن به حضرت داوود و در زیبایی به حضرت یوسف شباهت دارد.

امام زمان(عج) با ۱۴ پیامبر الهی چه شباهت‌‌هایی دارد
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، یکی از سؤالات درباره حضرت مهدی (عج) این است که امام زمان (عج) چه شباهت‌هایی به انبیای الهی دارد؟

مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم، به این سؤال پاسخ گفته است.

شباهت‌های امام زمان (عج) به انبیاء الهی

1. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت محمد صلّی الله علیه وآله

رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من، کنیه‌اش کنیه من، و از نظر خَلق و خُلق، شبیه‌‌ترین مردم به من است. (1)

امام محمد باقر ـ علیه‌السّلام ـ فرمودند: امّا شباهت آن حضرت به جد بزرگوارش محمد مصطفی ـ صلّی الله علیه و آله ـ آن است که با شمشیر قیام کرده و دشمنان خدا و رسول و ظالمین و طاغوتیان را کشته و به وسیله شمشیر و افتادن ترس در دل دشمنان یاری شده و هرگز پرچم او شکست خورده بر نمی‌گردد. (2)

2. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت نوح علیه‌السّلام

امام زین العابدین ـ علیه‌السّلام ـ می‌فرمایند: «فی القائم سنة من نوح و هو طول العمر» (9) در قائم (عج) سنتی از حضرت نوح ـ علیه‌السّلام ـ است و آن طول عمر است.

3. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت ابراهیم علیه‌السّلام

حضرت امام زین‌العابدین ـ علیه‌السّلام ـ در روایتی می‌فرمایند: «اما من ابراهیم فخفاء الولادة و اعتزال الناس(3)» امّا سنت ابراهیم ـ علیه‌السّلام ـ در آن حضرت مخفی بودن ولادت و عزلت او از مردم است.

و از امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ روایت شده است: ابراهیم ـ علیه‌السّلام ـ در یک روز به قدری رشد می‌کرد که دیگران در یک هفته رشد می‌کنند و در یک هفته به قدری رشد داشت که دیگران در یک ماه رشد می‌نمایند و در یک ماه به قدری که دیگران در یک سال (4) قائم (عج) نیز چنین بود چنانکه در خبر حکیمه رضی الله عنها آمده است (5).

4. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت موسی علیه‌السّلام

امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ فرمودند: اما شباهت او به موسی ـ علیه‌السّلام ـ طولانی بودن ترس و غیبت آن حضرت و مخفی بودن ولادتش و سختی شیعیانش از اذیت و آزارها و خواری‌ها بعد از غیبت آن حضرت است تا آنکه خداوند اجازه ظهور و یاری و پیروزی او بر دشمنانش را صادر نماید. (6)

و حضرت امام زین العابدین ـ علیه‌السّلام ـ در قسمتی از یک روایت می‌فرمایند: «و اما من موسی فالخوف و الغیبه» و امّا سنت از موسی ـ علیه السّلام ـ ترس و غیبت است. (7)

5. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت عیسی علیه‌السّلام

امام محمد باقر ـ علیه‌السّلام ـ می‌فرمایند: اما شباهت آن حضرت به عیسی ـ علیه‌السّلام ـ اختلاف مردم درباره اوست که عده‌ای می‌گویند هنوز به دنیا نیامده و گروهی می‌گویند فوت کرده و عده‌ای دیگر می‌گویند کشته شده و به دار آویخته شده است. (8)

6. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت یوسف علیه‌السّلام

ابو بصیر از امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ روایت کرده که فرمود: حضرت قائم ـ علیه‌السّلام ـ شباهتی به حضرت یوسف دارد، راوی می‌گوید عرض کردم آن چیست؟ فرمود سرگردانی و غیبت. (10)

امام محمد باقر ـ علیه‌السّلام ـ در قسمتی از روایت دیگری می‌فرمایند: همانگونه که امر حضرت یوسف از پدرش با وجود نزدیک بودن مسافت بین آن حضرت و پدر و خاندانش پوشیده بود مهدی (عج) نیز با وجود نزدیکی به شیعیان از آنان مخفی هستند. (11)

یوسف زیباترین اهل زمان خود بود و روایت‌های بسیاری نیز بر زیبایی حضرت مهدی(عج) دلالت دارد. (12)

7. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت اسماعیل علیه‌السّلام

خداوند تبارک و تعالی همان گونه که به ولادت اسماعیل ـ علیه‌السّلام ـ بشارت داده است به ولادت و قیام قائم (عج) نیز بشارت داده است. (13) همانگونه که برای حضرت اسماعیل چشمه زمزم از زمین جوشید برای قائم ـ علیه‌السّلام ـ نیز آب از سنگ سخت خواهد جوشید. (14)

8. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت آدم علیه‌السّلام

همانگونه که خداوند آدم را خلیفه خود در تمام زمین قرار داد و او را وارث آن ساخت و چنین فرمود: «انی جاعِلٌ فی الارض خلیفة» (15) همانا من در زمین جانشینی قرار می‌دهم حضرت حجّت (عج) را نیز وارث زمین و خلیفه خود در زمین قرار خواهد داد چنانکه از حضرت ابی عبدالله صادق ـ علیه السّلام ـ مروی است که در تفسیر آیه «وعَدَ اللهُ الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لِیَستخلفَنَّهُم فی الارض» (16) خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته انجام داده‌اند وعده داده که آنان را در زمین خلافت بخشد، فرمود: او قائم و اصحابش می‌باشند و هنگام ظهور در مکه در حالی که دست بر صورت می‌کشد می‌گوید: «الحمد الله الذی صدقنا وعده و اورثنا الارض» سپاس خداوندی که وعده اش را درباره ما راست گردانید و زمین را به میراث ما در آورد. (17)

9. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت صالح علیه‌السّلام

صالح ـ علیه‌السّلام ـ از قومش غایب شد و پس از آنکه به سوی آنها بازگشت عده کثیری او را انکار کردند. همانا مَثَل قائم ـ علیه السّلام ـ نیز مَثَل صالح است چنانکه امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرموده‌اند. (18)

10. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت ایوب علیه‌السّلام

حضرت امام زین العابدین ـ علیه‌السّلام ـ در قسمتی از روایتی می‌فرمایند: اما من ایوب فالفرج بعد البلوی (19) امّا سنتی از ایوب ـ علیه‌السّلام ـ که در امام مهدی ـ علیه‌السّلام ـ است فرج بعد از گرفتاری است.

11. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت یونس علیه‌السّلام

از امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ روایت شده که فرمودند: امّا شباهت او به یونس بن متی بازگشت او از غیبت به صورت جوان بعد از پیری و کهولت سن است. (20)

12. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت داوود علیه‌السّلام

از حضرت امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ روایت شده که فرمودند: چون قائم آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ قیام کند، در میان مردم به حکم حضرت داوود حکم می فرماید و نیازی به شاهد و بیّنه ندارد. (21)

13. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت هارون علیه‌السّلام

هارون ـ علیه‌السّلام ـ از راه دور سخن حضرت موسی ـ علیه‌السّلام ـ را می‌شنید و بالعکس.

از امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ روایت شده که فرمودند: هنگامی که قائم ـ علیه‌السّلام ـ ما به پاخیزد خداوند عزّ و جل در گوش‌ها و چشمان شیعیان ما خواهد افزود به طوری که بین آنها و حضرت قائم ـ علیه‌السّلام ـ پیکی نخواهد بود، با آنها سخن می‌گوید و آنها می‌شنوند، و به او نگاه می‌کنند، در حالی که در جای خودش باشد. (22)

14. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت شعیب علیه‌السّلام

از امیر المؤمنین ـ علیه‌السّلام ـ روایت شده که: شعیب ـ علیه‌السّلام ـ قوم خود را به سوی خدا دعوت کرد تا اینکه عمرش طولانی و استخوان‌هایش کوفته شد. سپس از نظرشان غایب گشت و دوباره به صورت جوانی به سوی آنها بازگشت. (23)

حضرت قائم (عج) نیز به صورت جوانی ظهور خواهد کرد. از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت شده که فرمودند: آن که از چهل سال بیشتر داشته باشد صاحب این امر نیست. (24)

 

پاورقی

1. موسوی اصفهانی، سید محمد تقی، مکیال المکارم، ترجمه سید مهدی حائری قزوینی، نشر ایران نگین، ج1، ص320.

2. مجلسی، محمد باقر،‌ بحار الانوار، بیروت، مؤسسة الوفاء، 1404ق، ج51، ص212. عن کمال الدین، ج1، ص327.

3. امین الاسلام، فضل بن حسن طبرسی، اعلام الوری، تهران، دارالکتب الاسلامیة، ج1، ص322.

4. بحارالانوار، همان، ج 12، ص 19.

5. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 27.

6. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.

7. اعلام الوری، همان، ج 1، ص 322.

8. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.

9. اعلام الوری، همان، ج 1، ص 322.

10. بحار الانوار، همان، ج 51، ص 224، عن غیبةالطوسی.

11. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج1، ص 327.

12. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 91.

13. مکیال المکارم، همان، ج 1، ص 366.

14. برگرفته از روایتی از امام باقر(ع) بحار الانوار، ج 52، ص 351، و غیبت نعمانی، ص 238، محمد بن ابراهیم النعمانی، تحقیق علی اکبر غفاری.

15. بقره : 30.

16. نور : 55.

17. تفسیر برهان، ج 3، ص 146، (سورة زمر آیة 74)، به نقل از مکیال المکارم، ج 1، ص 249.

18. کمال الدین، ج 1، ص 136،

19. اعلام الوری، ج 1، ص 322.

20. بحار الانوار، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.

21. روضه کافی، ص 50

22. بحار الانوار، ج 51، ص 27.

23. مکیال المکارم، ج 1، ص 301.

24. بحار الانوار، ج 12، ص 385.

رجعت از جمله معتقدات شیعه امامیه است، و به معنای بازگشت به سوی دنیا، پس از مرگ و پیش از آخرت می باشد که با اندک فاصله بعد از ظهور ولی عصر(عج) و پیش از شهادت آن حضرت و بر پا شدن قیامت واقع خواهد شد.رجعت همگانی نیست بلکه مخصوص مؤمن خالص یا مشرک محض می باشد.

رجعت، در لغت به معنای بازگشتن، و برگشتن می باشد.[۱] و در اصطلاح به این معناست که عده ای از افراد (مومنین خالص و مشرکین محض) پس از مردن و قبل از بر پایی قیامت دوباره به این دنیا بر می گردند.

 

اعتقاد به رجعت ، از جمله معتقدات مذهب اهل البیت است و مستند به آیات و روایات متعدد می باشد.

Please publish modules in offcanvas position.