تدبر در قرآن

تدبر در قرآن - پنج شنبه, 31 مرداد 1398 ساعت 02:18

آیا عدد 13 نحس است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
مسئله نحس بودن برخی اعداد و روزها قدمتی طولانی دارد و در بین ایرانیان و غربیان هم مطرح بوده است ؛ از جمله اعداد , عدد 13 می باشد که بسیار از نظر عرف به نحسی معروف شده است ، ولی با دقت به تبیین روایات و تاریخ گذشته ایران مشخص می شود که سیزده نحس نیست و نسبت دادن نحسی به زمان، اصلا کار شایسته ای نیست. عدد سیزده اگر نحس بود ، امام علی علیه السلام که بزرگ مردی بی همتا بودند در روز 13 ماه رجب به دنیا نمی آمدند.

تدبر در قرآن - یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 21:12

تخم مرغ شانسی سًم یا شوخی؟

میدونید چرا در آیه۹۹سوره حجر، از مرگ بعنوان «یقین» یاد شده ؟ ...
چون .. :
انسان در هرچیز شک کنه، در مرگ نمی تونه... !
تردیدی نیست که کل نفس ٍ ذائقه الموت ...

تاحالا به این موضوع، ازین زاویه، نگاه کرده بودید؟؟
کسی هست که مرگ رو انکار کنه!؟
همه بهش میخندن...!و بهش باور دارن!

اما عده ای،خدا رو انکار میکنن،
طبیعت رو میپذیرن اما اونقدری که به شانس(!)ی بودن همه چیزایمان دارن به خدا اعتقادی ندارن! ...گفتم شانس..اصلا

میشه چیزی«شانسی» باشه!؟ درین جهان پر از نظم که دانشمند ها رو به سجده میندازه و میگن سالی بیش از صد دانشمند غیرمسلمان، در شرق و غرب عالم مسلمان میشن ، میشه چیزی شانسی باشه؟

جریان چیه واقعا !؟
چرا یه عده ای منکر چیزهای عقلی میشن... اشکال کار کجاست؟؟
چی تو وجود شون هست که به ظاهر چشم دارن و بینا هستند اما کور ند و نمیبینن !!؟ ...

مدتی بود این سوال مهم برام ایجاد شده بود و یه روز متوجه شدم که گاهی خودمم کور م!! ... و شاید خیللللللللی وقتها !
خب البته ...عجیب هم نیست... مارو از بچگی با مفهوم «تخم مرغ شانسی» بار آوردن! و مدام هم هررررجا لطف خدای مهربانِ مهربانِ مهربان شامل حالمون شد (بیش از پیش !) ، بجای یادکردن مهرخدا و محبّت ش بهمون گفتن «عجب شانسی داری!» .. . .

میدونید!
من چندساله دارم با این جمله... با این مفهوم ، میجنگم!
«سمّ» ِ ! این مفهوم یه سمّ ِ مهلکِ که از بچگی میریزن تو حلق مون و هیچچچچچ کس هم برای «سرطان» حاصله ازش دلی برامون نمیسوزونه جز اولیاء الله! ...

دوست دارید این سرطان رو در وجودمون درمان کنیم!؟
با ما همراه باشید!

عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
رمز و رازهای نهفته در «بسم الله الرحمن الرحیم» که شما را حیرت زده می‌کنند!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛جمله بسم الله الرحمن الرحیم 114 بار بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نازل شده است؛ در 113 سوره به عنوان سرفصل آمده و از آنجا که اول سوره توبه بسم الله نازل نشده و در سوره نمل علاوه بر ابتدای سوره، در آیه «إنّه من سلیمان و إنّه بسم الله الرحمن الرحیم» نیز این جمله مبارکه آمده است مجموعاً 114 آیه می‌شود.

تدبر در قرآن - جمعه, 31 خرداد 1398 ساعت 15:32

قسط در نظام معرفت قرآنی

انبیا(ص) مبعوث شدند تا توده‌ی مردم برای تحقق قسط قیام کنند. یعنی به مُر اسلام، سهم هرکس هرآنچه که هست به او پرداخت شود؛ همچنین سهم هرکس هرچه که نیست از او بازپس گرفته شود.هر پدیده‌ای کارکردی دارد که با آن شناخته می‌شود. کارکرد عینک، بهتر دیدن است؛ کارکرد میکروفن ضبط و ارسال آن به آمپلی‌فایر جهت پخش است. به فرموده‌ی مفسرین، کارکرد دین «قسط» است. قسط یعنی سهم هرکس هرچه که هست، به او پرداخت شود؛ و سهم هرکس هرچه که نیست، از او باز پس گرفته شود. هرگاه در جمهوری اسلامی به این مرحله دست‌یافتیم، آن روز، جمهوری ناب اسلامی محقق شده است؛ چراکه تمام دین برای برپایی قسط است و دین آمده تا با آن قسط درونی و بیرونی را محقق کنیم. اگر دین در جامعه‌ای برپا شد و قسط محقق نشد، شهد و شیرینی دین به کام مردم نخواهد نشست. در جامعه‌ی ما امروز به نام اسلام، اقتصاد ربوی پیاده می‌شود؛ لذا مردم و جوانان به حق خود نمی‌رسند، پس تصور می‌کنند دین ناکارآمد است.

همان طور که گفته شد (در پست هفت متعلق ایمان)، براساس آیات قرآن کریم، فرد مومن به هفت چیز ایمان دارد: ۱- الله، ۲- غیب، ۳- ملائکه، ۴- انبیاء، ۵- کتاب، ۶- آخرت و ۷- آیات الهی.

در طول سالیان، اندیشمندان مسلمان و ادیان دیگر بر روی شش متعلق اول پژوهش های فراوانی انجام داده اند اما آنچه از آن غفلت شدهمتعلق هفتم یا آیات الهی است؛ باید به این نکته توجه کرد که ایمان به آیات الهی مقوله ای جدا از ایمان به آیه های قرآن است، چرا که ایمان به آیه های قرآن در متعلقِ ایمان به کتاب ذکر شده است.

اگر ما معتقدیم- که معتقدیم- که عمل به قرآن، اساس و محور احیاء قرآن است و مسئله به تلاوت و خواندن و این‏ها ختم نمی‏شود- که به آن اعتقاد داریم؛ معتقدیم باید به قرآن عمل کنیم، باید جامعه‏مان را قرآنی کنیم، باید فکرمان را قرآنی کنیم، باید عملمان را قرآنی کنیم، باید قرآن را باور کنیم؛ قرآن را باور کنیم و وعده‏ی قرآن را وعده‏ی صدق و حق بدانیم، همین‏طور که خود قرآن می‏فرماید: «و تمّت کلمة ربّک صدقاً و عدلًا لا مبدّل لکلماته»؛

تدبر در قرآن - چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 00:13

امکانات طلایی در مسیر زندگی 2

بسم الله الرحمن الرحیم
ستایش مخصوص خدایی است که همه لوازم را مسخر انسان نمود تا بدین وسیله به فلاح و رستگاری نایل شود؛ ما نام این لوازم را امکانات طلایی در مسیر زندگی نام گذارده ایم و در صددیم به یاری خداوند متعال به توضیح آن ها بپردازیم.
اولین امکان طلایی ما عمر است که بیان نمودیم حال نوبت به یکی دیگر از این امکانات که اسلام است می رسد؛ برای توضیح بهتر این امکان طلایی سوالاتی مطرح می کنیم و سپس به پاسخ آن می پردازیم:

تدبر در قرآن - سه شنبه, 28 اسفند 1397 ساعت 04:09

امکانات طلایی در مسیر زندگی

به نام خدای بی همتا، خدای قاهر و قادری که تمام وسایل عالم را مسخر انسان کامل کرده است خدایی که حکیمانه سرمایه های بیشماری را در اختیار انسان قرارداد تا به آنجا که باید برسد ، برسد؛ همانجا که انتهای انسانیت و بهشت برین است.

لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ

رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا
رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا
رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا
وَارْحَمْنَا أَنتَ مَوْلَانَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

Please publish modules in offcanvas position.