تدبر در قرآن

گر وقتی شیطان به آدم سجده نکرد، خدا او را از بهشت بیرون نکرد؟ پس چطور توانسته دوباره وارد بهشت بشود و آدم و حوا را گول بزند تا سیب را بخورند؟

به يقين شيطان يا همان ابليس ، رجيم و رانده شده است؛ چنان كه در قرآن در سوره حجر آیه 24 و سوره ص آیه 78، آمده :«قال فاخرج فانّک رجیم ؛ از آن جا بیرون رو که مطرودی » .
معلوم می‌شود که شیطان بعد از جریان تکبر و سجده نکردن بر آدم گرفتار لعن ابدی شده و از درگاه خداوند و ملكوت رانده شده است و به يقين تا ابد هم در بهشت راه ندارد.

 

گرچه جمعی از محققان، جهاد اسلامی را بر دو بخش تقسیم می‌کنند: جهاد ابتدایی، و جهاد دفاعی و برای هر یک از این دو بخش بخش‌های دیگری وجود دارد، ولی در واقع حتی جهاد ابتدایی هم یک نوع جهاد دفاعی است که از توضیحات آینده روشن خواهد شد، با این اشاره به آیات قرآن مجید باز می‌گردیم و انواع جهاد را در قرآن مورد بررسی قرار می‌دهیم:

برای شناخت اصالت مکتب‌ها یکی از بهترین راه‌ها آن است که چگونگی رفتار آنها را با دشمن مخصوصا در میدان جنگ و پس از آن در برابر اسیران جنگی، و پیامدهای جنگ مورد بررسی قرار داد.
بررسی آیات قرآن و روایات اسلامی در مورد آداب جنگ این حقیقت را به وضوح ثابت می‌کند که اسلام مسائل اخلاقی و انسانی را حتی در خشونت بارترین صحنه‌های زندگی یعنی میدان جنگ نادیده نگرفته و همه جا قهر را با لطف و خشونت را با رحمت، عجین ساخته و به یقین حکومت اسلامی باید این آداب را که اثر عمیقی در طرز قضاوت بیگانگان از اسلام دارد و می‌تواند وسیله‌ای برای جلب توجه آنان و بازنگری درباره ی اسلام شود به کار بندد.

تدبر در قرآن - یکشنبه, 25 خرداد 1399 00:51

روش های گرد آوری آیات

قرآن به صورت موضوعی گرد آوری نشده و چنان نیست هر موضوع معینی در فصل معین آمده باشد بلکه آیات مربوط به یک مطلب در سوره های مختلف جسته و گریخته، آمده است. 

پس هر کس می‌خواهد که درباره قرآن دید کامل پیدا کند و در مورد یک موضوع احاطه یابد، لازم است در این باب تمرین حاصل کند و آیات متفرق را، در یک موضوع به تدریج گرد آورد لذا برای تحقق این امر مهم، یعنی فهم درست موضوعی، باید مبادرت به چهار امر کرد
1) جمع کردن آیاتی که مربوط به یک موضوع معین است نظیر، تاریخ، توحید، عقاید، بهشت و جهنم.
2) آن گاه نوبت به دسته بندی کردن آیات بر حسب موضوع می‌رسد.
3) جنبه عموم و خصوص، تقدم و تاخر باید مورد توجه قرار گیرد.
4) پس از انجام سه مرحله پیشین باید به یک دید عام و کلی یا بازبینی نهایی مبادرت کرد.

تدبر در قرآن - یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 16:02

شرایط تدبر در قران

پیشرفت های علمی در قران حاضر بیشتر مرهون بازگشت روح مباحثه و مشاهده است

تدبر در قرآن - سه شنبه, 29 بهمن 1398 12:08

تدبّر در قرآن مجید

تدبّر در قرآن مجید
در راس مشکلاتی که امت اسلام را در برخورد با قرآن ، در این روزگار به رنج انداخته مطالعه ی سطحی این کتاب عزیز است . امت اسلام چنین می پندارد که گویی سر و کار او با مشتی حروف و کلمات است نه مفاهیمی زنده از جنبش و حیات.هر بار که آدمی به خواندن قرآن می رپردازد همّ بزرگ او این است که هر چه زودتر قرآن را تمام کند و مردم می نگرند که چند صفحه دیگر باقی مانده و هنگامیکه قرآن را ختم کرد کارش تمام شده و نفس راحتی می کشد .

تدبر در قرآن - سه شنبه, 15 بهمن 1398 01:08

گناه و برخی آثار آن

بسم الله الرحمن الرحیم
گناه و برخی آثار آن
در این نوشتار سعی شده است تا با دیدی دیگر و با بیانی جدید به بیان علت بیماری های جدید _ برای نمونه به بیماری کرونا _ بپردازیم:

تدبر در قرآن - پنج شنبه, 31 مرداد 1398 02:18

آیا عدد 13 نحس است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
مسئله نحس بودن برخی اعداد و روزها قدمتی طولانی دارد و در بین ایرانیان و غربیان هم مطرح بوده است ؛ از جمله اعداد , عدد 13 می باشد که بسیار از نظر عرف به نحسی معروف شده است ، ولی با دقت به تبیین روایات و تاریخ گذشته ایران مشخص می شود که سیزده نحس نیست و نسبت دادن نحسی به زمان، اصلا کار شایسته ای نیست. عدد سیزده اگر نحس بود ، امام علی علیه السلام که بزرگ مردی بی همتا بودند در روز 13 ماه رجب به دنیا نمی آمدند.

میدونید چرا در آیه۹۹سوره حجر، از مرگ بعنوان «یقین» یاد شده ؟ ...
چون .. :
انسان در هرچیز شک کنه، در مرگ نمی تونه... !
تردیدی نیست که کل نفس ٍ ذائقه الموت ...

تاحالا به این موضوع، ازین زاویه، نگاه کرده بودید؟؟
کسی هست که مرگ رو انکار کنه!؟
همه بهش میخندن...!و بهش باور دارن!

اما عده ای،خدا رو انکار میکنن،
طبیعت رو میپذیرن اما اونقدری که به شانس(!)ی بودن همه چیزایمان دارن به خدا اعتقادی ندارن! ...گفتم شانس..اصلا

میشه چیزی«شانسی» باشه!؟ درین جهان پر از نظم که دانشمند ها رو به سجده میندازه و میگن سالی بیش از صد دانشمند غیرمسلمان، در شرق و غرب عالم مسلمان میشن ، میشه چیزی شانسی باشه؟

جریان چیه واقعا !؟
چرا یه عده ای منکر چیزهای عقلی میشن... اشکال کار کجاست؟؟
چی تو وجود شون هست که به ظاهر چشم دارن و بینا هستند اما کور ند و نمیبینن !!؟ ...

مدتی بود این سوال مهم برام ایجاد شده بود و یه روز متوجه شدم که گاهی خودمم کور م!! ... و شاید خیللللللللی وقتها !
خب البته ...عجیب هم نیست... مارو از بچگی با مفهوم «تخم مرغ شانسی» بار آوردن! و مدام هم هررررجا لطف خدای مهربانِ مهربانِ مهربان شامل حالمون شد (بیش از پیش !) ، بجای یادکردن مهرخدا و محبّت ش بهمون گفتن «عجب شانسی داری!» .. . .

میدونید!
من چندساله دارم با این جمله... با این مفهوم ، میجنگم!
«سمّ» ِ ! این مفهوم یه سمّ ِ مهلکِ که از بچگی میریزن تو حلق مون و هیچچچچچ کس هم برای «سرطان» حاصله ازش دلی برامون نمیسوزونه جز اولیاء الله! ...

دوست دارید این سرطان رو در وجودمون درمان کنیم!؟
با ما همراه باشید!

عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
رمز و رازهای نهفته در «بسم الله الرحمن الرحیم» که شما را حیرت زده می‌کنند!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛جمله بسم الله الرحمن الرحیم 114 بار بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نازل شده است؛ در 113 سوره به عنوان سرفصل آمده و از آنجا که اول سوره توبه بسم الله نازل نشده و در سوره نمل علاوه بر ابتدای سوره، در آیه «إنّه من سلیمان و إنّه بسم الله الرحمن الرحیم» نیز این جمله مبارکه آمده است مجموعاً 114 آیه می‌شود.

Please publish modules in offcanvas position.