اهل بیت

تجلى نظم و وحدت الهى غدير در عصر ظهور
چكيده‏
1.بعثت علت محدثه اسلام و غدير علت مبقيه آن بود.
2.غدير تجلّى هدايتگران در آيه «لِكلِّ قَومِ هادٍ» بود.
3.در غدير با اطاعت از امامان هدايتگر، همه ملت‏ها تحت يك نظم و وحدت الهى به سر منزل مقصود مى ‏رسند.
4.در معناى غدير حضرت زهراعليها السلام فرموده: «وَ طاعَتَنا نِظاماً لِلمِلَّةِ، وَ اِمامَتَنا اَماناً مِنَ الفُرقَةِ».
5.بيعت غدير به معناى دست اتحاد مسلمين بر ولايت بود.

 مقاله ريشه‏ كن شدن مظلوميت غدير در عصر ظهور چكيده‏
1.با دقت در وقايع عصر ظهور به اين نتيجه مى ‏رسيم كه تجلّى واقعى و كامل غدير تنها در عصر ظهور است.
2.اينَ المُدَّخَرُ لِتَجديدِ الفَرائِضِ وَ السُّنَنِ»، يعنى اوجب واجبات امامت است كه با ظهور امام زمان‏ عليه السلام محقق مى ‏شود.
3.امام زمان‏ عليه السلام در زمان ظهور مردم را متوجه فراموشى و از دست دادن غدير مى ‏فرمايد.

انتقام كربلاى غدير در عصر ظهور / مجيد مسعودى
چكيده‏

1 . ارتباط منطقى بين دعاى ندبه و غدير آن است كه با غصب حقّ امامان غدير، عيدى براى شيعه باقى نگذاشته ‏اند و ما در عيدمان بر اين مسئله ندبه و زارى مى ‏كنيم.
2 . به فرموده امامان حقّ، غدير اعاده نخواهد شد و روز به روز بر ابعاد اين ظلم افزوده خواهد شد تا حضرت ولى عصر عليه السلام ظهور كند.
3 . غدير نقطه پايان رسالت بود و آغاز فصل تازه‏ اى از دين، كه در پرده سقيفه پنهان شد، تا ايام ظهور كه پايان دولت شب است.
4 . به حكم خطبه غدير و دعاى ندبه، غدير آخرين سخن و اتمام حجت پيامبرصلى الله عليه وآله بود.
5 . به حكم خطبه غدير و دعاى ندبه، پس از پيامبرصلى الله عليه وآله مردم تا هنگام ظهور به جاهليت بازگشتند.

اهل بیت - شنبه, 11 مرداد 1399 12:53

ولایت و بصیرت

معنای لغوی "ولایت"

ِولایت و مشتقات آن به معنای سرپرستی، مالکیت تدبیر و صاحب اختیار بودن از واژه‌های پراستعمال قرآن کریم‌ است. ولایت، گاهی اشاره به فعل خداست که در این صورت عین توحید و یکی از اسماء و صفات خداوند است.

اهل بیت - جمعه, 10 مرداد 1399 12:11

امام و امامت

 در ادامه بررسی کتاب انسان 250 ساله رهبری به بحث امامت می رسیم:

امامت

امامت، یعنی همان اوج معنای مطلوب ادارة جامعه در مقابل انواع و اقسام مدیریت های جامعه که از ضعف ها و شهوات و نخوت[1] و  فزونطلبیِ انسانی سرچشمه می گیرد. اسلام شیوه و نسخة امامت را به بشریت ارائه می کند؛ یعنی اینکه یک انسان، هم دلش از فیض هدایت الهی سرشار و لبریز باشد، هم معارف دین را بشناسد و بفهمد  یعنی راه را درست تشخیص دهد هم دارای قدرت عملکرد باشد  که «يا يحَيى  خُذِ الكِتابَ بقوَةٍ[2]»  هم جان و خواست و زندگی شخصی برایش حائز اهمیت نباشد؛ اما جان و زندگی و سعادت انسان ها برای او  همه چیز باشد؛ که امیرالمؤمنین در کمتر از پنج سال حکومت خود، این را در عمل نشان داد. شما می بینید که مدت کوتاهِ کمتر از پنج سال حکومت امیرالمؤمنین، به عنوانِ یک نمونه و الگو و چیزی که بشریت آن را هرگز فراموش نخواهد کرد، در طول  قرنها همچنان می درخشد و باقی مانده است. این نتیجة درس و معنا و تفسیر واقعة غدیر است.۱۳8۰/۱۲/۱۲

حضرت امام محمدباقر (عپنجمین امام شیعیان جهان در روز جمعه (یا دوشنبه یا سه شنبه) اول (غره) ماه رجب یا به روایتی سوم ماه صفر سال ۵۷ هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.

پدر ارجمندش حضرت امام سجاد (ع) پسر امام حسین (ع) و مادر گرامیش ام عبدالله، فاطمه دختر امام حسن مجتبی (ع) است و بنابراین امام محمدباقر (ع) اولین امامی است که از نسل هر دو فرزندان امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) یعنی امام حسن (ع) و امام حسین (ع) می‌باشد.

امام محمدتقی علیه السلام، در ماه رجب سال 195ه.ق پای به عرصه جهان گذاشتند و در آخرین روز از ماه ذی القعده سال 220ه.ق به شهادت رسیدن. ایشان  فرزند امام رضا علیه السلام و حضرت خیزران بودند.

اهل بیت - یکشنبه, 29 تیر 1399 02:20

اهل بیت چه کسانی هستند؟

در منابع اسلامی اهل بیت پیامبر(ص) به شش معنای:

  1. پنج تن
  2. پنج تن به همراه نه تن از فرزندان
  3. امام حسین(ع)همسران پیامبر
  4. پنج تن و همسران پیامبر
  5. خویشاوندان نسبی پیامبر
  6. پیروان راستین پیامبر وامامان

 به کار رفته است. 

اهل بیت - جمعه, 13 تیر 1399 02:00

سلسله الذهب

حدیث سلسلة الذهب، حدیثی است که از حضرت رضا (ع) به هنگام ورود ایشان به نیشابور نقل شده و عده ی کثیری آن را برای خود نوشته اند. این حدیث «به جهت مسلسل بودن آن از ائمه اطهار (ع) تا حضرت رسول (ص) به سلسلة الذهب معروف شده است» (1)

اهل بیت - سه شنبه, 03 تیر 1399 03:43

بانوی ولایت

دهه‌ی کرامت فرا رسید، دهه‌ایی که فخر همه‌ی ایرانیان بر مردم زمین است، و چه شگفت است که خداوند نعمت را بر ما تمام کرد بر ما ایرانیانی که از قدیم الایام واله و شیدای محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم) بوده‌ایم و ایران ما خانه‌ی امن فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام شده است و در هر گوشه‌ی آن قلبی تپنده از وجود آل محمد صلوات الله علیهم قرار دارد.

Please publish modules in offcanvas position.